İstanbul’un yeni havalimanı’nın hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası Chicago Athenaeum 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

3. Havalimanı olarak bilinen İstanbul yeni havalimanının Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

Akşam’da açıklaması yer alanİGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, ödülün kendileri için mutluluk verici bir gelişme olduğunu belirtti. Kulenin, Avrupa ile Asya arasında İstanbul Yeni Havalimanı üzerinden seyahat eden tüm yolcular için görünür olacağını ifade eden Akçayoğlu, şunları kaydetti: “Kule tasarımı için dünyanın bir numarası olan Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina’yı seçtik. Bu ödül ile yaptığımız seçimde ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

İGA’nın 2015 yılında açtığı yarışma sonucu Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Bina, dünyanın dört bir yanından gelen 370 proje arasından, İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşturduğu jüri tarafından büyük ödüle layık görüldü. 23 Eylül’de Atina’da yapılacak törende ödülü, İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu, Pininfarina ve AECOM yöneticileri ile birlikte alacak.

[gview file=”https://chi-athenaeum.org/assets/PRESS_KIT_IAA/IAA_2016_PRESS_FILE.pdf”]

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.