Türk Hava Yolları tarihindeki en acı uçak kazalarından birisi TK981, tamamlanamayan Londra seferi.

3 Mart 1974, İstanbul Yeşilköy Havalimanı’ndan havalanan TK981 sefer sayılı Türk Hava Yolları’na ait DC-10-10 tipi TC-JAV uçağı Paris aktarmalı olarak Londra seferini gerçekleştirecekti. Paris Orly Havalimanı’na iniş sonrası olacaklardan habersiz yoluna devam etmek için havalanan uçak kalkıştan kısa süre sonra uçağın arka bölümünde yer alan kargo kapağının hatalı üretim sebebiyle patlaması ile uçak Ermenonville ormanına düştü, kazada 13 mürettebat ve 333 yolcu hayatını kaybetmişti.

dc10

Tasarım hatası olduğu ortaya çıktı

347 insanın hayatını kaybettiği dünya havacılık tarihinin o güne kadar meydana gelen en büyük kazasına ise teknik bir arızanın neden olduğu anlaşıldı.

Benzer bir olay 1.5 yıl önce de yaşanmıştı. 12 Haziran 1972’de American Airlines’in bir DC-10 uçağının da kargo kapısının patladığı ancak uçağın güç de olsa inmeyi başardığı ortaya çıkmıştı.

Ankara uçağının koparak uçaktan ayrılan kargo kapısı olay yerinden 15 km uzaklıkta çamur içinde bir tarlaya düşmüş ve tek parça kalabilmişti.

Mühendislik ve tasarım harikası olarak nitelendirilen tüm DC-10 tipi uçaklarda aynı problem olduğu anlaşıldı. Amerika’dan gelen teknik ekip THY’nin kalan iki DC-10 uçağının ambar kapılarını değiştirdi.

Firma bu nedenle yüklü miktarda tazminata, şirketin yöneticileri ve sorumlu çalışanları da farklı cezalara çarptırıldı.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.