Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil Havacılık737 MAX'ın dönüşü 2020 yaz dönemine kadar sarkabilir

737 MAX’ın dönüşü 2020 yaz dönemine kadar sarkabilir

Boeing ve uluslararası havacılık otoriteleri arasındaki görüşmelerde yaşananlar nedeniyle Boeing 737 MAX’ın tekrardan ticari uçuşlara başlaması 2020 yaz sezonuna kadar sarkabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre Boeing ile ABD, Avrupa, Brezilya ve diğer havacılık otoriteleri arasında Ağustos ayında yapılan toplantılar ve Boeing’in uçuş kontrol sistemi üzerinde yapılan değişikliklere dair yöneltilen spesifik sorulara yanıtsız kalması tansiyonu yükseltti.

ABD Pilotlar birliğinden toplantıya katılan bir pilotun ifadelerine göre Boeing Ağustos ayındaki toplantılarda eksik olması problem yaratan konular nedeniyle yeni bir teknik rapor hazırlayarak teslim etmeyi planlıyor. Boeing’in süreç içerisinde yaptığı değişiklikleri ABD Federal Havacılık Kurumu’na onaylattıktan sonra uluslararası toplantıya taşıması ve talep edilmesi durumunda simülatör koşullarında değişikliğin incelenmesini sağlaması gerekiyor.

ABD’nin en yoğun hava trafiği dönemi olan Noel tatili döneminden önce Boeing 737 MAX’ın ticari uçuşlara başlaması beklentisinin artık çok azaldığını belirtildi.

Avrupa kanadında ise havacılık emniyeti yetkililerinin Ocak ayından önce Boeing 737 MAX’ın yeniden ticari uçuşlara başlayarak Avrupa hava sahasını kullanmasına neredeyse imkansız gözüyle bakılıyor. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamada MCAS’da yapılan değişikliklerin incelenmesi için FAA’dan daha fazla zamana ihtiyaç duyabileceklerini belirtmişlerdi.

Boeing yetkilileri ise Ağustos ayındaki toplantılarda tansiyonun yükseldiği yönündeki iddiayı reddederken uçağın yılın dördüncü çeyreğinin başında (Ekim ayında) tekrar ticari uçuşlara başlaması için çalıştıklarını ifade ettiler. Boeing sözcüsü yaptığı açıklamada “Bizim hedefimizde emniyet ve havacılık kurumları, müşterilerimiz ve yolcuların güven ve itimadını kazanmak var.” dedi.

Bazı Amerikalı havacılık uzmanları 737 MAX’ın mevcut sorununun kısa vadede çözülebileceği ve uçakların Noel tatili uçuşları öncesinde tekrar uçabilir hale gelebileceğini söylemişti. Ancak son gelişmelerle birlikte hem Amerikan Hava Yolları hem de United Hava Yolları 737 MAX uçuş planlarını Aralık ayının başına kadar öteledi. Bu tarih Amerika Birleşik Devletleri’nde Noel tatilinin başlamasının hemen öncesine denk geliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...