Rusya’ya yaptırım uygulamayan Birleşik Arap Emirleri’nin havayolu şirketi Emirates’in, Batı yaptırımları kapsamındaki malları taşımayı reddettiği bildirildi.
Bazı analistler bu durumu, “Rus yetkililerin yaptırımları delmek için  Asya’dan Ortadoğu’ya bir köprü ya da transit merkez inşa etme girişiminin başarısızlığın eşiğinde olduğu” yorumunu yapıyor.
Hindistan Ticaret ve Sanayi İthalatçılar Birliği’nin Rusya temsilcisi Anna Bektor, Emirates Havayolları’nın Hindistan’dan Rusya’ya, yaptırım uygulanan malları taşımayı reddettiğini söyledi.
Yolcu trafiğinde dünyada dördüncü, kargoda ikinci sırada yer alan şirket, Moskova-Dubai hattında uçuşlarına devam ediyor. THY ve İstanbul’dan sonra Rusya vatandaşları için dünya genelinde uçuşlar için ikinci büyük transit merkez Dubai.
Medyaya yansıyan haberlere göre, Emirates’i “yaptırım karşıtı hub” durumuna getirme girişimi, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeimo başkanlığındaki ABD’li yetkililerden oluşan bir heyetin BAE’yi ziyaret etmesinin ardından zora girdi. Adeimo,  TÜSİAD’a yazdığı mektupla Türk şirketlerini de “yaptırımları delmeme” konusunda uyarmıştı.
Bloomberg’e göre, Aseimo BAE’nin en üst düzey isimlerine, “Rusya’ya karşı yaptırımların uygulanması ve özellikle savaşın başlamasından sonra toplu halde Dubai’ye uçmaya başlayan zengin Rusların varlıklarının bloke edilmesi” için baskı yaptı. RadarBox.com tarafından yapılan bir analize göre, Rusya’dan BAE’ye özel uçuşların payı % 3’ten % 14’e yükseldi.
Hindistan ise ABD ile yaptırım konusunda krizden kaçınıyor. ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeimo, Washington’un şimdiye kadar Hintli şirketlerin yaptırımlara karşı gelmeye çalıştıklarına dair bir işaret görmediğini söyledi.
Rusya, Ukrayna’daki operasyoun başlamasından bu yana Hindistan’ın en büyük petrol tedarikçisi haline geldi ve yerel rafinerilere varil başına 30$’a varan indirimler teklif etti. Rusya’nın satışları son dönemde 20 kattan fazla arttı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.