Amerikalı Boeing’in insansız savaş uçağı konseptini tanıtmasından kısa süre sonra ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilen XQ-58A Valkyrie insansız uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdiği açıklandı.

XQ-58A Valkyrie uzun menzilli ses altı sür’atli insansız aracının ilk uçuşunu 5 Mart 2019’da gerçekleştirdiği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre XQ-58A ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve Kratos İnsansız Sistemlerin iş birliği ile geliştirildi.

XQ-58A Valkyrie ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı Düşük Maliyetli Dayanıklı Uçak Teknolojileri (LCAAT) birimi tarafından taktik görev ihtiyaçları gözetilerek geliştirildi. LCAAT’ın ana amacı düşük maliyeti ürünler ile dayanıklı, kolay üretilebilir uygun maliyetli sistemlerin tasarlanması olarak belirlenmiş durumda.

Pist ihtiyacı olmayan XQ-58A Valkyrie ilk uçuşunda 76 dakika havada kaldı. İki buçuk yıl önce imzalanan anlaşma ile geliştirilen XQ-58A Valkyrie projesi kapsamında iki aşamada beş adet test uçuşu gerçekleştirilmesi planlanıyor. Testler kapsamında sistemin kullanılabilirliği, aerodinamik yapısı, fırlatma ve kurtarma sistemlerinin güvenilirliği incelenecek.

XQ-58A proje sorumlusu Doug Szczublewski “XQ-58A türünün ilk örneği olarak bir düşük maliyetli sistemlerden üretilen ve düşük operasyon maliyetine sahip muharip kabiliyete sahip bir sistem.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.