Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkABD Suudi Arabistan’daki iki patriot bataryasını geri çekiyor

ABD Suudi Arabistan’daki iki patriot bataryasını geri çekiyor

Amerikalı bir yetkili, Suudi Arabistan’da konuşlu iki Patriot füze bataryasının ve bazı savaş uçaklarının geri çekileceğini açıkladı. ABD’nin İran’la gerilim sırasında konuşlandırdığı bataryaları çekme adımı, Suudi Arabistan’la petrol üretimi konusunda gerginliğin yaşandığı bir dönemde atılıyor.

İlk olarak Wall Street Journal gazetesinin duyurduğu kararı, Associated Press haber ajansına konuşan Amerikalı yetkili de doğruladı. Yetkili, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini koruyan iki bataryanın söküleceğini, Suudi çölündeki Prens Sultan Hava Üssü’nde, başka hava savunma sistemleri ve savaş uçaklarıyla birlikte konuşlu bulunan iki Patriot bataryasınınsa muhafaza edileceğini söyledi.

Yetkili, iki Patriot bataryasında görev yapan yaklaşık 300 ABD askerinin de Suudi Arabistan’dan ayrılacağını belirtti. Amerika bu kararla birlikte, İran’dan gelen tehditlere karşı bölgedeki askeri varlığını arttırmaya başlamasından sadece birkaç ay sonra Suudi Arabistan’daki varlığını azaltılmış olacak.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın füze saldırısının hedefi olan ABD askerlerini ve müttefik ülkelerin askerlerini korumak amacıyla Irak’a da Patriot sistemlerini göndermişti. ABD ordusunun elinde bu sistemlerden sınırlı sayıda bulunuyor. Sistemlerin, güncelleme için düzenli olarak ABD’ye getirilmesi gerekiyor.

Trump: “Suudi Arabistan’la değil daha çok başka ülkelerle ilgili”

Ortadoğu’da konuşlu iki Patriot bataryası daha başka bir yere konuşlandırılmadan önce bakım için ABD’ye gönderiliyor. ABD’nin Suudi Arabistan’daki iki Patriot bataryasını geri çekme kararında, hala devam eden petrol anlaşmazlığının mı yoksa çok talebin olduğu Patriot sistemlerinin paylaştırılmasında zorluk yaşanmasının mı temel sebep olduğu bilinmiyor.

Konuya ilişkin bir soruyu cevaplandıran Başkan Donald Trump, “Ortadoğu’da ve başka bölgelerde pek çok adım atıyoruz. Tüm dünyada pek çok şey yapıyoruz. Askeri olarak bütün dünyada bizden yararlandılar” şeklinde konuştu. Trump başka ayrıntı vermedi ancak “Bunun Suudi Arabistan’la bir ilgisi yok. Doğruyu söylemek gerekirse daha çok başka ülkelerle ilgisi var” dedi.

Suudi Arabistan’ın bu yıl petrol üretimini arttırması petrol fiyatlarının düşmesine yol açmış, Cumhuriyetçiler Suudi Arabistan’ı Corona virüsü salgını sebebiyle zor durumda olan petrol piyasalarında istikrarsızlığı körüklemekle suçlamıştı.

Petrol fiyatlarındaki dalgalanma ve düşüş, ABD’deki üreticileri olumsuz etkilemiş, özellikle Cumhuriyetçiler’in yönetimindeki eyaletlerde sektörde işten çıkarmalara yol açmıştı.

Bazı Cumhuriyetçi senatörler Mart ayı sonunda yaptıkları açıklamada, Suudi Arabistan’ın tutumunu değiştirmediği taktirde, ABD’nin savunma alanında sağladığı desteği kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Amerikalı yetkili, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin (THAAD) Suudi Arabistan’da konuşlu kalmaya devam edeceğini söyledi. Bu anti-balistik füze sistemleri, Dünya’nın atmosferi dışına çıkan balistik füzelere karşı savunma sağlayarak Patriot sistemlerini tamamlıyor.

Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve Suudi hükümetinden konuyla ilgili açıklama gelmedi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Bayraktar TB2 SİHA’lar Arnavutluk Ordusu envanterinde

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2 SİHA'ların Arnavutluk ordusunun envanterine girdiğini belirterek, "Bayraktar...

Dr. Hüseyin Fazla: “Türkiye Dünyanın En Büyük Beşinci Nesil Savaş Uçağını Üretmeyi Nasıl Başardı?”

F-35 müşterek program ofisi örnek alınarak, Türk Hava Kuvvetleri öncülüğünde TUSAŞ Balgat yerleşkesinde yapılan...

Baykar’ın İHA-230 Süpersonik Füze Atış Testi başarıyla sonuçlandı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar...

F-16’lar için kabul mektubu geldi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 40 yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79'unun ise modernizasyonu, mühimmat...

Deniz Karakol Uçağından, Fethi Bey’in 110 yıl önce kullandığı güzergahta anma uçuşu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), şehit olan Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey’in vefatının...

İsrail’e ait İHA’nın düşürülmesi Hizbullah’ın hava savunma sistemini ortaya çıkardı

Hizbullah'ın Güney Lübnan'da İsrail insansız hava aracı (İHA) Hermes 450'yi düşürmesi, Hizbullah'ın sahip olduğu...

Şehit Fethi Bey törenle anıldı

Fethiye’ye ismini veren ve Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından olan Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi...

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu ilk tam uçuş simülatörü 40 bin saati başarıyla tamamladı

Hava Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. (HAVELSAN) tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen tam...