Amerika Birleşik Devletleri, daha önce Afganistan hükumeti için Rusya’dan aldığı beş adet Rus yapımı Mi-17 askeri helikopteri Ukrayna ordusuna gönderiyor.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), daha önce Afganistan ordusu için Rusya’dan aldığı beş adet Rusya yapımı Mi-17 askeri helikopterlerini Ukrayna’ya gönderme niyetini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya gerilimine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. ABD’nin, Ukrayna’nın doğusunda olası bir savaş için ülkeye askeri teçhizatlarını ve helikopterini transfer edileceğini duyurdu. Psaki, “Yakın zamanda Kongre’ye Mi-17 helikopterleri tedarik etme niyetimizi bildirdik. Savunma Bakanlığı’nın kasalarında saklanan askeri araçlar, Excess Defense Articles programı kapsamında Ukrayna’ya gönderilecek.” dedi.

Jen Psaki, geçen yıl boyunca ABD’nin Ukrayna’ya her zamankinden daha fazla güvenlik yardımı sağladığını hatırlatarak, “Yalnızca geçen yıl Ukrayna’nın güvenliği için 650 milyon dolar ayırdık; 2014’ten bu yana toplamda 2,7 milyar dolar ayırdık.” ifadesine yer verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.