EASA’nın bülten taslağına göre Ukrayna’nın doğu bölgelerinde bulunan üç şehir içindeki uçuşlar tehlikeli olarak kabul ediliyor.

HARKOV (QHA) – AB, Ukrayna’nın doğu kesiminde hava trafiğine kısıtlamalar getirilmesi konusunda bir taslak bülten hazırladı.

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve Rusya yanlısı teröristlerle Ukraynalı askerler arasındaki çatışmaların devam ettiği Donetsk ve Lugansk bölgeleri ile sınırda bulunan Harkov, Zaporijya ve Dnipro olmak üzere 3 şehir üzerindeki hava sahasını kapatmak istiyor.

Harkov Belediye Meclisi’nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre Harkov Uluslararası Havaalanı’nı yöneten New Sistems AM şirketi, Avrupa hava sahasındaki trafik güvenliğini kontrol eden Avrupa Hava Güvenliği Ajansı’ndan (EASA) Ukrayna Devlet Hava Yolları Servisine Ukrayna’nın doğusunda hava trafiğine kısıtlamalar getiren bir bülten taslağı gönderildiğini bildirdi. Söz konusu bülten taslağına göre Harkov, Dnipropetrovsk ve Zaporijya uluslararası havaalanlarının dahil olduğu Dnipropetrovsk Uçuş Bilgileri Bölgesi içindeki uçuşlar tehlikeli olarak kabul ediliyor.

Bu nedenle Harkov Belediye Meclisi üyeleri, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’dan belgenin yürürlüğe sokulmaması için EASA’ya başvurmasını istedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.