Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Aéroports de Paris CEO’su Romanet: “Yarın sabah hava trafiği azalırsa, bu bizim için varoluşsal bir trajedi olmaz”

Augustin de Romanet, “Yarın sabah hava trafiği azalırsa, bu bizim için varoluşsal bir trajedi olmaz” dedi.

Aéroports de Paris’in ( ADP ) CEO’su Augustin de Romanet, paradokstan korkmuyor. Geçen hafta BFM Business’ta yaptığı açıklamada, “İnsanları hava yolculuğunda daha makul olmaya davet etmek zorunda kalacağız, ya elektrikle ya da hidrojenle, sürdürülebilir yakıtlarla hareket eden uçaklara sahip olmadan önce ki bu otuz yıl içinde böyle olacak.”  ifadelerini kullandı.

Grubun Türkiye’deki TAV Havalimanları’nda %46 ve Hindistan GMR Havalimanları’nda %49 hissesi var. Ciro beklentisi Grup için vazgeçilmez öncelik olduğu bilinen bir gerçek. Elbette  uçaklar olmadan havalimanlarının önemi yok. Bununla birlikte, büyük bir havalimanı CEO’sunun şimdi ulaşım araçlarının dikkatli kullanılmasını talep etmesi Fransız medyasında paradoks olarak değerlendiriliyor.

otomotiv sektöründen örnek

Augustin de Romanet’e şunları  söylüyor,” Elbette iklim değişikliğinden sadece havacılık sektörü sorumlu değil. Ama üzerine düşeni yapıyor. Endüstri, otomotiv endüstrisinin halihazırda (karbon emisyonu) başardığı gibi çaba göstermelidir. Seçimi yapmak, “uçak yerine trene binmeyi seçebilenlerin” sorumluluğundadır. “Gereksiz olabilecek şu ya da bu yolculuktan muhtemelen kaçınmak” da onlara kalmış. Bu aynı zamanda havacılık endüstrisindeki çalışanlar için de geçerlidir. Elbette iklim değişikliğinden sadece havacılık sektörü sorumlu değil. Ama üzerine düşeni yapıyor. ”

Aéroports de Paris, örneğin Paris-Charles de Gaulle, Orly ve Le Bourget, ayrıca Liège, Delhi veya Amman gibi Paris havaalanlarına ek olarak tüm dünyada 20’den fazla havalimanı işletmektedir. De Romanet’e göre, şirketi üzerine düşeni yapıyor. Uzun vadeli tedarik sözleşmeleri, önümüzdeki 20 yıl için sürdürülebilir bir güç kaynağı sağladı. Ayrıca güneş enerjisi santrali gibi yenilenebilir enerjilere de yatırımlar yapılmıştır.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR