Ukrayna, Türkiye ile birlikte uçak motoru üretmeye hazırlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, savaşa rağmen iki ülkenin savunma alanındaki ortak projelerinin mutlaka hayata geçirileceğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy dün yayımladığı açıklamada, Ukrayna’nın Türkiye ile ortak hayata geçireceği projelerin arasında uçak üretiminin de yer aldığını ifade etti. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak başkanlığındaki heyetin, pazar günü Baykar şirketini ziyaret ettiğini belirten Zelenskıy, “Bu ziyaret sembolik değil, oldukça pratikti. Biz Ukrayna’da Baykar fabrikası ve eğitim merkezinin oluşturulmasına ayrıca uçak motorlarının üretimine hazırlanıyoruz. Bu projeleri mutlaka hayata geçireceğiz. Ukrayna’nın her zaman askeri ve havacılık endüstrisinin Avrupa merkezlerinden biri oldu ve böyle kalmaya devam edecek” dedi.

Türkiye’nin ilk yerli üretim S/İHA sistemi Baykar Bayraktar TB2’nin mimarı, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından Devlet Liyakat Nişanı ile taltif edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, dün nişanı Selçuk Bayraktar’a takdim etti.

SELÇUK BAYRAKTAR’DAN UKRAYNA’YA TEŞEKKÜR

Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Devlet Liyakat Nişanı ile bizleri onurlandıran sayın Zelenskıy ve Andriy Yermak’a teşekkür eder, Ukrayna için adil ve kalıcı bir barışın en kısa zamanda tesis edilmesini temenni ederim.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.