Air France-KLM 2015 yılında cirosunu yüzde 4.6 artırarak 118 milyon euro net kar etti

2015 yılı sonuçlarına göre Air France-KLM 2014 yılına göre cirosunu yüzde 4,6 oranında artırarak 2,6 milyar euroluk bir hacme ulaştı. Grubun 2014 yılında 5,4 milyar euro olan borç stoğu da 31 Aralık 2015’te 4,3 milyar euroya indi. Operasyonel birim maliyetler ise yüzde 0,6 oranında düşürüldü.

Air France-KLM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Alexandre de Juniac rakamları şöyle değerlendirdi;

“Öncelikle belirtmek isterim ki Air France-KLM’in 2015 yılında elde ettiği pozitif rakamlar kuşkusuz tüm grup çalışanlarının emeklerinin ve yatırımlarının bir sonucu. 2015 yılı içinde petrol fiyatlarındaki kayda değer düşüş de tüm havayolları sektöründeki maliyet-kazanç dengelerini olumlu yönde etkiledi, biz de bu etkilerin sonuçlarını karlılık tablolarımızda gördük.

2015 yılı rakamlarının sergilediği bu olumlu tabloyu ve büyüme trendimizi sürdürmek için tüm kuvvetimizle emek sarf ediyoruz. Avrupa pazarındaki rekabette yerimizi korumak ve geliştirmek adına kapasite yatırımlarımız sürüyor. 2016 yılına bakarsak; jeopolitik gelişmeler, aynı hat üzerinde farklı birçok havayolu şirketinin faaliyet göstermesi ve petrol fiyatlarındaki belirsizlik sebebiyle 2016 yılı birim gelirleri için öngörü yapmak oldukça zor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş trendi devam ederse bunların birim maliyetlerde yüzde 1’lik bir düşüş yaratacağını söyleyebiliriz; bu durum da kuşkusuz borç stoğumuzdaki azalmaya olumlu yönde etki yapacaktır.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.