Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Nikos Emiliu’nun, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a Türk askeri uçaklarının Güney Kıbrıs’ın hava sahasını ihlal ettiği şikayetinde bulunduğuna dair mektuplar yolladığı haber verildi.

Haberi “Tüm İhlaller Şikayet Ediliyor” başlığıyla veren Alithia gazetesi, Emiliu’nun Ban’a yolladığı 21 Ocak ve 5 Şubat 2016 tarihli mektupların dün BM resmi belgesi olarak yayımlandığını yazdı.

Mektuplarda, 2015 Aralık ayı ve 2016 Ocak ayında yapıldığı öne sürülen ihlallerin tam listesinin bulunduğunu aktaran gazete, ayrıca Türk sivil uçakların düzenli olarak “yasadışı” olduğu iddia edilen Ercan Havaalanını kullandığına işaret edildiğini belirtti.

Gazete, Şubat ayında yollanan mektupta, “Türk askeri kuvvetlerinin Ocak ayında Mağusa limanına yasadışı girişiyle” ilgili bir listenin de yer aldığını yazdı.

Habere göre Emiliu mektubunda “Türkiye’nin faaliyetleri açıkça Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenliğini alaşağı etmeyi, devam eden defacto bölünmenin güçlenmesi, Kıbrıs Cumhuriyetinin işgal altındaki toprakları üzerindeki hava sahasını talep ederek ayrıkçı varlığın statüsünü yükseltmeyi hedefliyor” iddiasında bulundu.

Mektupta, “Türkiye’nin, telsiz çağrılarıyla Lefkoşa FIR Hattında sivil ve askeri uçakları sistematik olarak taciz etmeye devam ettiğinin” belirtildiğini iddia eden gazete, Emiliu’nun, “Lefkoşa FIR Hattı ve Kıbrıs Cumhuriyetinin ulusal hava sahasındaki ihlaller azalmadan devam ediyor. Türkiye’nin ısrarla uluslararası hukuku ihlal etme ve meydan okurcasına uluslararası tüzük ve kuralları ihlal etme yönündeki politikası uluslararası sivil havacılık güvenliğini tehlikeye atıyor, bölgenin istikrarına olumsuz etki yapıyor ve Kıbrıs üzerindeki hava trafiğinde zorluklar yaratıyor” sözlerini de kullandığını aktardı.

Habere göre Emiliu, sözlerini sonlandırırken, “Türkiye’nin hava trafiğiyle ilgili uluslararası kuralları ihlalleri ve Kıbrıs Cumhuriyetinin hava sahası ve karasuları ihlallerini Rum Hükümeti adına güçlü bir şekilde protesto ederek bunların derhal sonlanmasını” talep etti..(Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.