Tanzanya’nın milli havayolu Air Tanzania, A220-300 uçaklarının bir kısmının “teknik” motor sorunları nedeniyle yerde kalması nedeniyle operasyonlarının bir kısmını geçici olarak azaltacağını ve askıya alacağını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Airbus A220-300 uçağında kullanılan PW1524G-3 motorunun dünya çapındaki teknik zorlukları nedeniyle ve uçuş emniyeti gerekliliklerini dikkate alarak, kaliteli ve güvenli hizmet sunmak için profesyonel talimatları uyguluyoruz. Uçuşlarımızın programa uygun olarak gerçekleşmesini sağlamak için mevcut uçuş sayısına bağlı olarak uçuşları azaltacağız ve bazı uçuşlarımızı iptal edeceğiz. Motor üreticilerine mevcut sorunları çözmeleri için zaman tanımak amacıyla bu karar geçicidir.” ifadeleri yer aldı.

Havayolu, bu motorların üreticilerinin taleplerini karşılamak için etkilenen uçakların seferden çekildiği kaldırılması gerektiğini  belirtti. Ancak hangi uçuşların ve destinasyonların etkileneceği konusunda netlik kazanmadı.

Air Tanzania filosunda bir Dash 8-Q300, beş Dash 8-Q400 ve iki Boeing 787-8 Dreamliner ile birlikte dört Airbus A220-300 bulunuyor.

Air Insight Group tarafından hazırlanan bir rapora göre , havayolu şu anda dört A220’sinden yalnızca birini kullanıyor. Raporda, motor sorunlarının havayoluna özgü olmadığı da eklendi.

Air Insight’a konuşan Air Tanzania CEO’su Ladislaus Matindi, sorunların Pratt and Whitney’in PW1500G ve PW1900G motorlarının tüm operatörlerini etkilediğini söyledi. Matindi, Air Tanzania’nın üreticinin onarım sırasının “çok gerisinde” olduğunu da sözlerine ekledi.

Matindi şunları kaydetti;

“Motorlar tamirhaneye gelene kadar ne zaman rahata kavuşacağımızı tam olarak bilemeyiz. Ve bu sorun Air Tanzania’ya özgü olmayıp GTF’nin tüm operatörleri için geçerli olduğu için, etkilenen motorlar tamir atölyesini ziyaret ederken bizi devam ettirecek kadar yedek motor bile yok,”

Merkezi Dar es Salaam’da bulunan Air Tanzania, Airbus A220’nin Afrika’daki lansman müşterisiydi. Havayolu, 2023 yılı sonuna kadar filosuna bir Dash 8 Q400, iki Boeing 737 MAX 9, bir Boeing 787-8 Dreamliner ve bir Boeing 767 Freighter eklemeyi planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.