Airbus, hidrojen yakıtıyla çalışan sıfır emisyonlu yolcu uçağının 2035’te hayata geçirmek isterken, başlangıçta bunun havayolları için çok pahalı bir proje olduğunu duyurmuştu.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, geleceğin karbonsuz ticari uçaklarının geliştirilmesi için uygun uygun bir vergi politikasının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Airbus’ın tercih ettiği yakıt seçeneği olanHidrojen, en azından başlangıçta taşıyıcılar için yakıt maliyetlerinin artmasına neden olacak. Faury, daha sonra hidrojen teknolojisinin yaygınlaşmasının maliyeti düşüreceğini söyledi.

Airbus CEO’su, 26 Kasım’da Fransız finans gazetesi Les Echos tarafından düzenlenen bir video konuşmasında şunları kaydetti;

“Vergi desteğinin olmaması halinde, geleneksel karbon esaslı uçuşları yapay olarak daha pahalı hale getiriyor. Ya da tüketici veya taşıyıcı için nihai maliyeti, karbondan arındırılmış uçakta olduğundan daha düşük olacak. Bu süreç rekabet unsurları oluşuncaya kadar sürer. Her halükarda, ekonomik bir zorluk yaşanacağını biliyoruz”

Faury, “Avrupa’da yenilikçiliği ve finansal risk almayı teşvik edecek bir düzenleyici çerçeve oluşturulması çağrısında” bulunarak, Avrupa’nın çevre dostu teknolojilerde rekabet üstünlüğüne sahip olabilir. Halkın istemesi durumunda bu süreç daha erken geliştirilebilir ve bunun havacılığın geleceği olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hidrojen yakıt teknolojisi 1970’li yıllardan beri bir alternatif olarak tartışılmasına rağmen, yaygın olarak kullanımının halen çok fazla maliyetli olduğu değerlendiriliyor. Hidrojen yakıt taraftarları ise alt yapı yatırımlarının devam etmesi ve talebin de artması ile birlikte maliyetlerin de düşeceğini savunuyorlar.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.