Almanya, teslimat planında gecikme yaşanan A400M askeri nakliye uçakları için Airbus’dan tazminat istemeyi planlıyor.

ILA Berlin Airshow’a devletin helikopteri ile gitmesi tepkilere neden olan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen gecikme yaşanan A400M programındaki kayıplarının telafisi için masaya oturmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’ye teslim edilmesi planlanan 13 üretim numaralı A400M’in test uçuşu sırasında düşmesi sonrasında uçağın motor dişli kutusu ve alt sistemlerinde tespit edilen arızalar sonrası değişen teslimat planı Almanya ile Airbus’ın arasını açtı.

Almanya savunma bakanı yaptığı açıklamada A400M programında yaşanan gecikmeler sebebiyle belirlenecek periyotlar için tazminat ödemesi için Airbus’la masaya oturulmasının gündemde olduğu ve bu yönde çalışmaların sürdürüldü yönündeki açıklaması sonrasında Airbus’dan gelen açıklamada ise konu hakkında endişe duyulmaması istenirken bunun yanından yaşanan aksaklıklar için çözüm planlamalarının yapıldığı açıklandı.

Almanya’nın A400M programı kapsamında 2016 yılı sonunda 9 uçak teslim almış olması gerekirken şuan 3 uçak teslim alabilmiş durumda. Siparişlerinin bir kısmını 3. ülkelere satması söz konusu olan Almanya’nın 53’ü kesin olmak üzere 60 adet A400M siparişi bulunuyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.