Pazar, Haziran 16, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Atlasglobal’den Dolu Fırtınasında Geri Dönen Uçak Hakkında Açıklama

Atlasglobal Hava Yolları, dün İstanbul’da etkili olan olumsuz hava koşulları ve dolu yağışı nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı’na geri dönen uçağı hakkında bir açıklama yayınladı.

Atlasglobal Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada uçağın burun konisi ve kokpit camlarının ağır hasar aldığı, uçağın son yaklaşma sırasında pisti yan camlardan görmek için manevra yaptığı bilgisi yer aldı. 13 bin 908 saat uçuşu bulunan deneyimli pilotun açıklamalarının da yer aldığı bilgilendirme metni şöyle;

27 Temmuz tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 18:10’de IST/ECN seferimizi yapan Airbus A320 tipi uçağımız kalkıştan bir süre sonra 4000 feet’e yükseldiği sırada İstanbul’da başlayan yoğun dolu yağışından etkilenmiştir. Dolu fırtınası sırasında uçağımızın burun kısmı ve ön camlarının zarar görmesi nedeniyle kaptan pilotumuz Atatürk Havalimanı’na geri dönme kararı almıştır, Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

İnişten sonra uçağımız bakıma alınmış, 121 yolcusu ve 6 mürettebat farklı bir uçağa aktarılarak Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gönderilmiştir.

Kaptan pilotumuz Oleksandr Akopov konuyla ilgili olarak “Dün akşam Türkiye’de çok nadir gördüğümüz bir hava muhalefeti yaşandı. 1 saat içinde 10 derece düşen hava sıcaklığına bağlı olarak süper hücreli fırtınadan kaynaklı dikey akımlar ve şiddetli rüzgâr nedeniyle çok yoğun dolu yağışı oluştu. Bu sırada inişe geçen ve kalkış yapan tüm uçaklar rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. 4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık” şeklinde bilgi vermiştir.

Olay sırasında uçağımızın kontrolü Sovyetler Birliği döneminde havacılık sektörünün merkezi olan Ukrayna’da eğitim gören son derece deneyimli bir uçuş ekibindeydi. Uçakta bulunan kaptan pilotumuz 13 bin 908 saatlik uçuş deneyimi ve defalarca simülasyonlardan geçerek bu tür aksiliklere hazırlıklı olması sayesinde sorunsuz bir şekilde bu hava muhalefetinin atlatılmasını sağlamıştır.

Saygılarımızla.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR