Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI EUROPE) Kasım 2018 dönemine ait raporunu yayınladı. Kasım 2018’de Avrupa’da yolcu trafiği yüzde 6,4 artarken, üç yılın ardından ilk kez kargo trafiğinde yüzde 1,4 oranında düşüş yaşandı.

ACI EUROPE Yöneticisi Olivier Jankovec “Veriler yolcu taşımacılığı açısından sektörün jeopolitik ve ekonomik ortamın güçlüklerine rağmen büyümesini sürdürdüğünü gösteriyor. Ama bu durum yakında sona erebilir. Avrupa bölgesi için dört yıllık dönem sonunda durgunluk yakın görünüyor, küresel büyümede kaybedilen ivme eş zamanlı olarak ticareti de etkiliyor. Ancak bu durum şuan için sadece kargo trafiğini etkiliyor, şuan için yolcu taşımacılığı açısından olumsuz bir veri yok.” dedi.

Jankovec “AB Havalimanları için, anlaşmasız Brexit en büyük risk konumunda. Birleşik Krallık (İngiltere) ile tüm AB havalimanları arasında kapasite azaltımı ve sefer durdurmaları ile karşı karşıyayız, yeni dönemin şimdiden tanımlanması gerekiyor. Eğer bu durum yaşanırsa elbette İngiltere’deki havalimanları en büyük zararı görecektir, ancak AB içindeki bir çok havalimanı özellikle İrlanda ve İspanyadakiler de zarar görecektir. Buna İngiltere’den trafiğin olduğu küçük bölgesel havalimanları da dahil.” dedi.

AB HAVALİMANLARI TEMMUZ’DAN BERİ ÜZERİNE KOYARAK BÜYÜYOR

AB içindeki yolcu trafiği geçtiğimiz Temmuz ayından beri bir önceki yıla göre büyüme oranını artırarak kasım ayında yüzde 6,7 büyüme kaydetti. Doğu Avrupa’daki havalimanlarının yanı sıra Avusturya, Yunanistan ve Lüksekburg’daki havalimanları yolcu sayısında çift haneli büyümeyi yakaladı. İtalya, İspanya, İrlanda ve Güney Kıbrıs’daki havalimanları AB ortalamasının üzerinde büyürken İsveç ve Slovenya’da yolcu sayısında düşüş yaşandı.

AB DIŞI HAVALİMANLARI OCAK AYINDAN BERİ EN DÜŞÜK BÜYÜME ORANINDA

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ACI EUROPE bölgesindeki AB dışı havalimanları kasım ayında yüzde 5,7 ortalama büyüme oranıyla ocak ayından bu yana en düşük oranda kaldı. Bunda kasım ayı verilerine göre bir önceki yıla göre ortalama yüzde 1 düşüş yaşayan Türk havalimanlarının etkisi oldu. Ancak Antalya Havalimanı bu dönemde kaydettiği yüzde 25,9 yolcu artışı ile ACI EUROPE’un Grup 1 olarak bilinen yıllık 25 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan havalimanları arasında en büyük büyüme oranını yakaladı. Ayrıca AB dışı havalimanları arasında İzlanda’daki yüzde 5,8 düşük büyüme oranı da genel oranların düşmesine neden oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.