KIBRIS TV’ye konuşan KKTC Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Bird Airlines’ın Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni alması koşuluyla KKTC hava sahasını kullanabileceğini söyledi:

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, Bird Airlines’ın tamamen özel bir kuruluş olduğunu, yapılan görüşmeler çerçevesinde mutabakata varılarak, Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni alınması koşuluyla KKTC hava sahasını kullanabileceklerini söyledi.

Şirkete “Türkiye’deki tüm yükümlülüklerinizi yerine getirin, gelin” dediklerini ifade eden Dürüst, Türkiye Sivil Havacılık Dairesi’nin şirketin kendisine ait veya kiraladığı uçağı yoksa uçuş izni vermeyeceğini belirtti.

Dürüst, Bird Airlines yetkililerine ‘Türkiye Sivil Havacılık Dairesi’nden olumlu görüşlerinizi almak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de öngördüğü güvenlik koşullarını’ yerine getirdikten sonra alınacak müracaat izinleriyle başvuru yapılması halinde Ercan Havalimanı üzerinden dünya ülkelerine uçuşa izin verebileceklerini söyledi.

Kemal Dürüst, Bird Airlines’la ilgili herhangi bir endişeye gerek olmadığını ifade etti.

Bakanlık olarak kaygılarının insanların 500-600 TL’ye uçuş yapmaması olduğunu ifade eden Dürüst, bilet fiyatlarındaki fahiş fiyatlara dikkat çekti. Dürüst, bu alanda rekabet yaratmak istediklerini belirtti.

Dürüst, “Amacımız, en çok tercih edilen havayolu ulaşımında alternatif yaratarak, hem kendi vatandaşlarımıza hem de KKTC’ye seyahat edecek turist ve öğrencilere kolaylık sağlayarak daha uygun koşullar sağlamaktır” dedi.

Türkiye’deki Havaş ve Çelebi Yer Hizmetleri’nin de KKTC’ye gelmek istediğini belirten Dürüst, Bird Airlines’la ilgili açıklama yapma gerekçelerinin de ülkeye olan ilgiyi göstermek olduğunu söyledi.

Dürüst, KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına konuk oldu ve bakanlığıyla konularındaki sorunları, projeleri anlattı.

Dürüst: 42 yıllık Akıncılar yolu sorunu çözüldü

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, ‘konuşuluyor ama yapılmıyor’ söylemlerinin kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Biz söylediklerimizi yapmaya başladık” dedi.

Mesarya’yı Mağusa’ya bağlayan Paşaköy-Aslanköy yolunu açmak üzere olduklarını, 4.5 kilometrelik Görneç-Alevkayası yolunun turizme de hizmet edeceğini belirten Dürüst, banketleriyle birlikte sekiz metrelik bir yol yapıldığını söyledi.

Dürüst, Dilekkaya, Kırıkkale, Yiğitler’deki dört köprü sorununun da çözüldüğünü ifade ederek, 42 yıllık Akıncılar yolu sorununun da ortadan kalktığını belirtti.

Gönyeli çemberiyle ilgili projenin ihalesi tamam

Eski Girne yolu olarak bilinen, Gönyeli-Boğaz yolundaki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Dürüst, Gönyeli çemberiyle ilgili ihalenin de sonuçlandığını söyledi.

Gönyeli çemberi projesinde ihaleyi alan firmanın (Köroğlu Ltd) birinci etap için 90 gün içerisinde sekiz tane yol yapacağını anlatan Bakan Dürüst, çalışma yapılırken trafiği etkilemeyecek şekilde yapılmasını öngördüklerini söyledi. Dürüst, Gönyeli çemberinden önceki Binboğa Yem Fabrikası kavşağını (KOOP-Gaz yakınındaki) açacaklarını, oradaki çemberi kaldıracaklarını ifade ederek alanın açılıp, meydan gibi olacağını söyledi.

Gönyeli-Haspolat yolu asfaltlanacak

Gönyeli çemberi projesinin bitişiyle birlikte Haspolat’a kadar olan yol ayrıca Gönyeli çemberinden Girne merkeze kadar olan yolun tümünün yeniden asfaltlanacağını belirten Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, projelere destek veren Türkiye’ye teşekkür etti.

Dürüst, Girne Dağ yolu girişinden, Acapulco Hotel’in bulunduğu yere kadar olan yolun da çift şeritli olacağını ifade ederek, otelden Girne merkeze kadar olan Çatalköy, Ozanköy, Karakum’un da bu projeden yararlanacağını belirtti.

Tüm projelerin bedeli 400 milyon TL’ye yakın

Tüm bu projelerin 350-400 milyon TL gibi bir bedeli olduğuna işaret eden Dürüst, 1995 yılından bugüne kadar Türkiye’nin KKTC’ye karayolları için (yol bakım, yapım) verdiği bedelin 785 milyon TL olduğunu, kendilerinin bir yılda aldıkları 350-400 milyon TL’nin küçümsenmeyecek bir rakam olduğunu belirtti.

Limanlar yeniden yapılandıracak ama şekli belli değil

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, hükümetin limanların yeniden yapılandırılması başlığını hem koalisyon hem de mali protokole koyduğunu söyledi.

Telekomünikasyon ve Mağusa Limanı’nın yeniden yapılandırılacağını, verilecek tepkiye rağmen söylediğini belirten Dürüst, özelleştirme, işletme payı, ciro paylaşımı, işletme hakkının devri gibi önlerinde birçok seçenek olduğunu ifade etti.

Havalimanından bütçeye büyük katkı

Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı’nda uygulanan ciro paylaşımı uygulamasının kâr ve kalite getirdiğini belirterek, limanlar konusunda yapılacak işin adının ne olacağına hükümetin karar vereceğini söyledi.

Dürüst, Ercan Havalimanı’nın 180 bin metrekarelik bir yatırım olacağını, dünyanın her yerinden iniş ve kalkış yapacağı bir alan olacağını vurguladı.

Havalimanının KKTC ekonomisinin en önemli ayağı olacağını ifade eden Bakan Dürüst, oradaki anlaşmanın ciro paylaşımı şeklinde olduğunu hatırlattı. Dürüst, havalimanında devletin payının yüzde 47.9 olduğuna işaret ederek bu ciro paylaşımından bütçeye büyük bir miktar düşeceğini belirtti.

“T&T Şirketi, kontrolörlük firmasına 425 bin dolar ödedi”

Havalimanıyla ilgili kontrolörlük firmasıyla alakalı dava hariç, diğerlerini tek tek çözmeye çalıştıklarını söyleyen Kemal Dürüst, devletin artık onlardan hizmet almadığını ifade etti. Dürüst, havaalanındaki kontrolörlüğü devletin kendisinin yaptığını söyledi.

Ercan Havalimanı’nda kontrolörlük yapacak firmaya, T&T Havalimanı İşletmeciliği Şirketi’nin iki ay için toplam 425 bin dolar ödeme yapıldığını ifade eden Dürüst, şirketin hizmet alınmadığı için söz konusu firmadan parasını tahsil etmeye çalıştığını belirtti.

Dürüst, havalimanından bütçeye girecek paranın denetimini ve kontrolünü Vergi Dairesi’nin yaptığını söyleyerek, uçuş yapan her bir birey ve uçak üzerinden devlet ile ilgili firmaya para geleceğini ifade etti.

“Havalimanının kapasitesi genişleyecek”

Şu an Ercan Havalimanı’nın mevcut alanının 18-20 metrekare olduğunu belirten Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst, 180 bin metrekareye çıkacak bir yapı olacağını söyledi. Dürüst, 2 bin 600 metre olan eski pistin, 3 bin 300 metreye çıkacağını, yeni pistin de 3 bin metre olacağını ifade ederek, kapasite olarak genişleyeceğini belirtti.

2017 yılında havaalanından kâr payı, 2018’de de inşaat bitirilmesi için tarih verildiğini anlatan Dürüst, devletin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda davalık olaylar ortaya çıkacağını söyledi. Dürüst, devlet yöneticisinin görevinin devletin, halkın ve karşı tarafın menfaatlerini korumak olduğunu belirtti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.