ANAHTAR NOKTALAR…

Önlem, endüstrinin yeni uçakları kendi kendine onaylama yetkisini geçersiz kılıyor ve FAA çalışanları için yeni emniyet raporlama kanalları yaratıyor.

Reformlar, beş ayda 346 kişinin ölümüne neden olan ve geçen ay FAA tarafından uçuşuna müsaade edilen uçağın 20 ay boyunca uçuştan alınmasına neden olan iki 737 Max kazasının ortaya çıkardığı eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor.

Bir Covid-19 yardım paketine dahil edilmesi amaçlanan mevzuat, Boeing’in emniyet kültürünü değerlendiren bir uzman inceleme toplantısı gerektirmektedir. Boeing ve FAA bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

American Airlines Boeing 737 MAX uçağı, 2 Aralık 2020’de Teksas Dallas-Fort Worth Uluslararası Havaalanında bir test uçuşuna çıktı

 

American Airlines Boeing 737 MAX uçağı, 2 Aralık 2020’de Teksas Dallas-Fort Worth Uluslararası Havaalanında bir test uçuşuna çıktı.

Pazartesi günü kamuoyuna sunulan bir açıklamaya göre, ABD’li milletvekillerinin, hükümetin iki ölümlü Boeing 737 Max kazasının ardından yeni uçakların emniyetli olduğunun nasıl onayladığına ilişkin dönüm noktası olacak reformları onaylamak üzere Pazartesi günü oy kullanması bekleniyor.

Yıl sonu yasama paketine dahil edildiği ilk kez Pazartesi günü Reuters tarafından bildirilen önlem, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) uçak üreticilerinin denetimini artıracak, kritik emniyet bilgilerinin ifşa edilmesini gerektirecek ve yeni ihbar korumaları sağlayacak.

Önlem, endüstrinin yeni uçakları kendi kendine onaylama yetkisini geçersiz kılıyor ve FAA çalışanları için yeni emniyet raporlama kanalları yaratıyor.

Reformlar, beş ayda 346 kişinin ölümüne neden olan ve geçen ay FAA tarafından uçuşa verilen uçağın 20 ay boyunca uçuşunun durdurulmasına neden olan iki 737 Max kazasının ortaya çıkardığı eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor.

Bir Covid-19 yardım paketine dahil edilmesi amaçlanan mevzuat, Boeing’in emniyet kültürünü değerlendiren bir uzman inceleme paneli gerektirir. Boeing ve FAA bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Boeing, pilotlarca MCAS olarak bilinen, her iki ölümlü kazaya da neden olan bir anahtar emniyet sisteminin varlığını başlangıçta açıklamamıştı. Mevzuat, üreticilerin FAA’na, havayollarına ve pilotlara “bir uçakla ilgili emniyet açısından kritik tüm bilgilerin” açıklanmasını gerektiriyor.

FAA, minimum nitelikleri karşıladıklarından emin olmak için FAA adına görev yapan Boeing çalışanlarını incelemelidir. FAA ayrıca 737 Max kazalarından sonra yayınlanan çeşitli tavsiyelerin uygulanma durumu hakkında Kongre’ye rapor vermelidir.

Önlemler arasında para cezalarının artırılması, FAA’nın yüksek nitelikli personel oluşturması için kaynak sağlanması ve pilot eğitim standartlarının gözden geçirilmesi de yer alıyor. Ayrıca, önerilen tüm önemli tasarım değişiklikleri için sistem emniyet değerlendirmeleri ve FAA için sertifikasyon görevlerini yürüten tüm Boeing çalışanlarının FAA onayını gerektirir.

Geçen ay, Senato Ticaret Komitesi, FAA uçak sertifikasyonunda reform yapmak için bir tasarıyı oybirliğiyle kabul etti ve Birleşik Devletler Kongresi de oybirliğiyle benzer bir tasarıyı kabul etti.

Cuma günü, Senato Ticaret Komitesi Cumhuriyetçileri, MAX için yeniden sertifika alma çabaları sırasında Boeing yetkililerinin test pilotlarını “uygunsuz bir şekilde çalıştırdığını” tespit eden 102 sayfalık bir rapor yayınladı. Ayrıca Komite, FAA ve Boeing yetkililerinin “737 Max trajedilerine katkıda bulunmuş olabilecek önemli bilgileri gizlemeye çalıştıklarını” ifade etti.

ABD’de sürdürülen idari soruşturmanın Havacılık Emniyet sistemine katkıda bulunarak gelecekte benzer hataların önlenmesi açısından fayda sağlayacağı ve sistemi iyileştireceği değerlendirilebilir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.