Belgeler Pazartesi günü FAA’na teslim edildi ve aynı gün Boeing CEO’su görevden alındı.

Kongrenin ilgili komitesine yardımcı olan 737 MAX’ in geliştirilmesindeki Boeing çalışanları mesaj grubu, uçakla ilgili endişelerinin “çok rahatsız edici bir resmini” ortaya koydu.

Ajans bildirisinde, belgelerin Pazartesi günü Federal Havacılık İdaresine teslim edildiğini söyledi. Açıklama, Boeing’in genel müdürünün görevden alındığı gün geldi.

Belgelerin bazıları Ekim ayında yayınlanan ve milletvekilleri tarafından ciddi şekilde sorgulama konusu yapılan belgeleri paylaşan Boeing pilotu tarafından yazılmıştı

Ulaştırma ve Altyapı Komitesi personeli hala mesajları gözden geçirmekte olup ve içerikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Ancak Boeing tarafından daha önce açıklanan diğer kayıtlara benzer şekilde, Boeing çalışanları tarafından şirketin bazı emniyet önlemleri ve Boeing’in üretim planlarının düzenleyiciler tarafından denetlenmediğinin dile getirildiği ve her iki endişenin çok rahatsız edici olduğu görülmektedir.

Komite, devam eden soruşturmanın bir parçası olarak Boeing tarafından sağlanan bu ve diğer kayıtların incelenmesine devam edeceklerini belirtti.

Şirket, yaptığı açıklamada, Boeing e-postalarının “düzenleyiciler ve gözetim komiteleri ile şeffaflık taahhüdünün bir parçası olarak” FAA ve Kongre ile paylaşıldığını söyledi.

Şirket, “Komite tarafından atıfta bulunulan önceki belgelerde olduğu gibi, bu iletişimin bazılarının da tonu ve içeriğinin olduğumuz ve olması gereken şirketi yansıtmıyor.” vurgusu yaparken, emniyeti artırmak için değişiklikler yaptığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

2016 yılındaki mesajların ortaya çıkması FAA ile Boeing ilişkilerinin kötüleşmesine yol açtı. Bunun yanı sıra bütün bu olaylar CEO olmaya hazır olan Boeing başkanı David Calhoun’u bekleyen zorluklara katkıda bulunuyor.

FAA, e-postaların içeriği hakkında yaptığı açıklamada, yalnızca incelenmekte olduklarını söyleyerek yorum yapmadı. Şirketin e-postaları FAA’ya teslim etme kararı daha önce Seattle Times tarafından bildirildi.

Ekim ayında Boeing, 2016’da Max’in iki ölümcül kazasında ortaya çıkan yazılım hakkındaki yanlışları ifade eden üst düzey bir şirket pilotunun anlık mesajlarını ve e-postalarını FAA’na açıkladı.

Boeing bu mesajları yıl başından beri biliyordu ve Şubat ayında Adalet Bakanlığı’na teslim etti. O sırada Bloomberg News, uçağın nasıl onaylandığına ilişkin cezai soruşturma nedeniyle onları hemen FAA’ya vermediğini bildirdi.

Gecikme Boeing’i denetlemekle suçlanan FAA’yı kızdırdı. Ajansın kilit ilkelerinden biri, denetlediği kuruluşların emniyet konularını veya olası düzenlemeleri ihlal etmemeleri gerektiğidir. Bazı durumlarda, ajansa böyle bir konu hakkında bilgi vermemek yasal bir ihlal olarak değerlendirilebilir.

FAA 18 Ekim tarihli açıklamasında, Boeing’in bu belgeyi öğrenmesinden hemen sonra FAA ile paylaşmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi

Bütün bu yaşananların ardından Boeing hisseleri Noel Arifesi nedeniyle piyasalar erken kapanırken, New York borsasının kapanışıyla % 1,3 düşüşle 333 $’a düştü.

2020 yılının herkese olduğu gibi Boeing’e de iyilikler ve çözümler getirmesi dileklerimizle mutlu yıllar, tüm uçucularımıza EMNİYETLİ UÇUŞLAR dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.