Boeing Co, Haziran ayında yapılan bir testten sonra tespit edilen bir hatayı gidermek için 737 MAX uçuş kontrol sisteminin yazılım mimarisinde daha fazla değişiklik yapmayı planladığını söyledi.
İlk olarak Seattle Times tarafından bildirilen yeniden tasarım, her iki uçuş kontrol bilgisayarından da girdi almayı içeriyor.
Bu bildirim, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) simülatör testi sırasında Haziran ayında fark edilen bir sorunu araştırmasına cevap olarak geldi.
Kaynaklar, Boeing’in yazılımın yeniden tasarlanmasını Eylül ayı sonuna kadar tamamlamayı ümit ettiğini belirtti.
FAA, Haziran ayında uçağın uçuşunun durdurulmasından önce ele alınması gereken yeni bir risk tespit ettiğini söyledi.
Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, analistlere geçen ay yaptığı açıklamada, 737 MAX’in Eylül zaman diliminde düzenlenen sertifikasyon uçuşundan sonra Ekim ayı başlarında tekrar hizmete gireceğinden emin olduğunu söyledi.
Ancak Southwest Airlines ve Air Canada, 737 MAX’i Ocak ayına kadar programlarından çıkardı.
FAA, Seattle Times raporu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Boeing de yorum yapma isteğine henüz yanıt vermedi.
Boeing, MAX uçaklarının sorunlarını gidererek bir an evvel sertifikasyon sürecinin tamamlanıp tekrar uçuşunun açılması çabalarını sürdürmekte ve gelişmeler üzerine kullanıcılarının da güvenini tekrar kazanmak için açıklamalarını sürdürmektedir. Haberden de görüleceği gibi konuya duyarlı bilhassa Amerika menşeyli Hava Yolları ileriye dönük kararlarını yolcuları ile devamlı olarak paylaşmakta olup Max uçaklarının uçuşa dönüşünü Ocak 2020’ye ötelediklerini bildirmişlerdir.
Ülkemiz hava yolu işletmelerinden elinde Max uçakları olanlar da aynı şekilde ileriye dönük planlamalarını yaparak işletmelerinin bu dönemi problemsiz atlatacaklarını umuyoruz.
Sektörün beklentisi de MAX uçaklarının emniyetle ve kısa sürede uçuşa tekrar dönebilmesidir.
Emniyetli Uçuşlar dileriz
Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E ) 
Kaza İnceleme Uzmanı 
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.