Boeing, 737 MAX uçaklarında kullanılan kokpit uyarı sisteminde 2017 yılında tespit ettiği sorunu çözmek için hedef olarak 2020’yi belirlemiş.

Boeing, 737 MAX uçaklarını müşterilerine teslim etmeye devam ederken tespit edilen sorunla ilgili olarak sessiz kalmayı tercih etti. Endonezya ve Etiyopya’da yaşanan 737 MAX kazalarının ana sorumlusu olarak görülen MCAS’a ait sensörlerdeki veriler arasındaki uyuşmazlığı belirten sensör ve uyarı sisteminde bilinen bir arıza olması kazalar sonrası başı dertte olan Boeing’i iyice zorlayacak bir konu olarak gündeme düştü.

Seattle Times’da yer alan habere göre Boeing 2017’den bu yana bildiği sorunu ABD Federal Havacılık Kurumu’na (FAA) bildirmek için Endonezya’da meydana gelen kazaya kadar bekledi. ABD Temsilciler Meclisi Ulaştırma Komisyonu tarafından elde edilen verilere göre Boeing 2017’de tespit ettiği sorun için 2020 yılında çözülmesini ön gören bir plan hazırlamış. Komisyon, FAA, Boeing ve alt tedarikçilere gönderdiği mektup ile söz konusu sensör ve uyarı sistemi hakkında ek bilgi talep etti.

Havacılık alt komisyonu üyesi CUmhuriyetçi Temsilci Rick Larsen “Komisyonun görevlerinin önemli bir kısmı Boeing’in neler bildiğini öğrenmek, şirket ne zamandır bunu biliyordu ve sorunu kim tespit etti. Hücum Açısı uyuşmazlığı uyarısı ile ilgili olarak önemli olduğunu düşündüğüm bazı sorularım var ve Boeing’in bu sorunu FAA müşterilerine bildirmesi için çok fazla beklediğini düşünüyorum.” dedi.

Boeing’den konuya dair yapılan açıklamada ise mühendislerin uyarı sisteminin doğru çalışmadığını 2017 yılında tespit ettiği ancak bu durumun uçuş emniyetini tehlikeye sokacak bir durum olmadığının değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada ayrıca sistem güncellemesi için 2020 yılında ticari teslimatlarına başlanması ön görülen MAX 10 serisi uçakların bekleniyor olmasının kabul edilebilir bir durum olduğu ifade edildi.

Boeing’den yapılan açıklamada “Hücum Açısı Uyuşmazlığı Uyarısı konusunda hata yaptık ancak şimdi sorunu tespit ederek tekrarlamasını önleyeceğiz.” denildi.

SİSTEM TÜM UÇAKLARDA VARDI AMA DOĞRU ÇALIŞMIYORDU

737 MAX uçaklarının uçuş karakteristiğinin bozulması ve havaya tutunma kabiliyetini kaybetmemesi için geliştirilen MCAS’da sensörlerden alınan verilerin doğruluğu hayati önem taşıyor. MCAS eğer uçağın çok dik bir açı ile tırmandığı bilgisini elde ederse hem Endonezya hem de Etiyopya’da meydana geldiği gibi uçağın burnunu aşağı indirme talimatı verebiliyor. Boeing henüz tasarım masasındayken sensörlerin doğru çalışmaması ihtimaline karşı kokpite bir uyarı lambası koyarak pilotları her hangi bir soruna karşı uyarmayı planlamıştı. Ancak uçaklarda standart olarak bulunan iki sensör ile uyarı sistemi doğru şekilde çalışmazken opsiyon olarak sunulan üçüncü sensöre sahip uçaklarda bu sorun tespit edilmedi. Hem Endonezya hem de Etiyopya’da meydana gelen kazalarda uçaklarda iki sensör bulunuyordu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.