Boeing’in geçtiğimiz günlerde yatırımcılar ile gerçekleştirdiği toplantıda İngiliz bankası Barclays’da görevli David Strauss’un sorusu Boeing’in 737 MAX’daki sorunlara bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi.

Strauss “FAA tarafından tanımlanmış yazılım sorunlarından bahsettiniz. Bu noktada yazılım güncellemesinin yeterli olacağını düşüyor musunuz? Ayrıca donanım da güncelleme gerekmiyor mu?” dedi.

Boeing İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg, Strauss’a hitaben verdiği yanıtta şirket olarak mevcut durum ile ilgili olarak güvene sahip olduklarını ve yazılım güncellemesinin sorunu çözeceğini herhangi bir donanım güncellemesine gerek kalmayacağını söyledi. Muilenburg önümüzdeki günlerde Dünya genelinden havacılık otoritelerinin katılımı ile simülatör ortamında güncelleştirmelerin test edileceğini eğer her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda yazılımın son halini Eylül ayında teslim etmeyi planladıklarını söyledi.

Ancak bazı havacılık uzmanları Boeing’in yazılım odaklı çalışmasını yanlış buluyor. Uzmanlar Boeing’in ‘küçük bir yazılım güncellemesi’ ile sorunu tamamen çözemeyeceği ayrıca donanım güncellemesine de ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorlar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.