ABD Hükumeti adı karıştığı kazalarla anılan ve Dünya genelinde yere indirilmesine karar verilen Boeing 737 MAX uçaklarının ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) tarafından gerçekleştirilen sertifikasyon sürecinin incelenmesine karar verdi.

Altı ay içerisinde meydana gelen kazaların arasında uzmanlar tarafından açık benzerliklerin olduğu iddia edilmesinin ardından uçağa dair soru işaretleri arttı.

ABD Ulaştırma Bakanı Elaine Chao, uçağın sertifikalandırılma sürecinin incelenmesi için emir verdi.

İnceleme sürecinde ele alınması beklenen başlıkların başında MCAS olarak bilinen ve MAX serisi uçakların stalla girmesini engellemek üzere geliştirilen sistem geliyor. Lion Air kazasına neden olduğunun anlaşılması sonrasında düzenlenmesine karar verilen yazılımın ay sonuna kadar yetiştirilmesi planlanıyor.

AVRUPA VE KANADA’DA İŞLER İYİ GİTMİYOR?

Genel olarak Boeing uçaklarının sertifikalandırma sürecinde ABD Federal Havacılık Kurumu kararlarını esas alan Avrupa ve Kanalı havacılık otoritelerinin MAX serisi uçaklar için ipi sıkı tutacağı iddia ediliyor. Bu durum en başta uçağın teslimat uçuşlarını engelleyecek rotaları etkiliyor.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) yöneticisi Patrick Ky “Eğer sorularımıza tatmin edici yanıtlar alamazsak uçağın uçuşuna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Boeing 737 MAX serisi yolcu uçaklarını ABD’den önce yere indirmeye karar veren Kanada makamları ise Boeing 737 MAX uçakları için ABD Federal Havacılık Kurumundan bağımsız olarak sertifikasyon süreci yürütüleceğini açıkladı.

ABD Federal Havacılık Kurumu ise Avrupa ve Kanada’nın kararlarına karşı doğrudan bir açıklamada bulunmazken yapılan genel açıklamada “ABD ve Dünya genelinde mevcut havacılık emniyeti kayıtları FAA’nın zorlu ve tam iş birliği gerektiren süreçlerinin sonucudur.” denildi.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.