İnternational Business Times’dan Kalyan Kumar’ın makalesine göre ölümlü iki kaza sonrası uçuşları durdurulan B737 8 ve 9 uçaklarının tekrar geri dönüşü merakla beklenmektedir. Son gelen haberlere göre Ekim ayı içinde FAA tarafından B737 Max uçaklarının sertifika uçuşu gerçekleştirilebilecektir. Şu anda yaklaşık 600 Max uçağı yerdedir.

FAA’nin katılımı ile gerçekleştirilecek bu sertifika uçuşu Max uçaklarının uçuşa geri dönüşü için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Uçakların uçuşa geri dönüşü için gerçek tarih FAA ve diğer küresel havacılık otoritelerinin katılımı ile belli olacaktır. Boeing halen uçuş kontrol yazılımındaki değişiklikleri test etmektedir. FAA tamamen uçuş emniyetine odaklanmış olup B737 Max uçaklarında yenilenen sistemlerin tüm emniyet gereksinimlerine uyum sağladığını görmek istemektedir ve bu süreç için zaman çizelgesi vermemektedir

FAA’nin Uçuş Standardizasyon Kurulu Pilot eğitimi için FAA prosedürlerini içeren yeni kılavuzların çalışmasını yapmaktadır.

FAA ayrıca yeni prosedürlerin genel test ve işlerliğinin görmek amacıyla Max uçak işleticilerinin pilotlarını yapılacak simülatör testine katılımları için davet edeceğini belirtmiştir.

Güncellenmiş yeni MCAS prosedürlerinin yapılacak olan simülatör test uçuşlarında uygulanacağı söylenmiştir. Bilindiği gibi her iki ölümcül kazaya da yazılımın burun aşağı kumanda vermesi ve pilotların uçağı bu durumdan kurtaramaması sebep olmuştur.

Birleşik Pilotlar Birliği birliğinin sözcüsü Dennis Tajer: “Boeing’deki en üst düzey test pilotunun değil, ortalama herhangi bir B737 pilotunun bu sistemi test etmesinin gerçekçi bir analiz olacağını söyledi.”

Boeing’in yeni üretim planı

Bu arada Boeing, “737 MAX’ın hizmet planına geri döndüğü” varsayımını yansıtan 737 Max jetleri için agresif bir üretim planı açıkladı.

FAA onayının Ekim ayında gerçekleşeceğini varsayarak, Boeing yakında üretim rakamlarını artırmayı hedefliyor.

Halen ayda 42 uçak olan üretim sayısının 2020 Şubat’a kadar 52 ve gelecek yaz ise ayda 57 uçağa çıkarmaya çalışılacağını söyledi.

Bu arada, Max uçaklarının geriye dönüş sinyalleri de Boeing hissesini yükseltti. Boeing hisseleri ABD-Çin ticaret savaşının artması bağlamında geçen Cuma günü panik satış baskısına dayanan tek pozitif Dow Jones hissesi olup geçen hafta yaklaşık yüzde 8 arttı.

Piyasadaki bu yükseliş Boeing’in uçağın emniyetle uçuşa geri döneceği konusundaki çabalarının meyvesini vermeye başladığını göstermektedir. Umarız herşey planlandığı gibi devam eder ve havacılık sektöründeki son yılların en büyük krizi mutlu sonla nihayetlenir. 28.08.2019

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E )

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.