Boeing, MAX uçaklarının yolcu taşımaya başlamadan önce Aralık ayında havayollarına teslim etmeye başlanacağını ümit ediyor.

Wall Street Journal’nin yeni bir haberine göre, teslimatlar uçak Federal Havacılık İdaresi’nden uçuşa elverişlilik sertifikasını aldıktan sonra başlayacak, ancak tekrar yolcu taşımaya başlayabilmesi için eğitim ve diğer gerekliliklerin de tamamlanması gerekiyor. Boeing, sertifikasyon yolunda çok önemli bir adım olan FAA ile uçağın yeniden tasarlanan yazılımının simülatör testinin tamamladığını söyledi.

Boeing Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uçağın tekrar yolcu ile uçuşu onaylanmadan önce Aralık ayında 737 MAX uçaklarını teslim etmeye başlanacağını söyledi.

Boeing ayrıca uçakların teslimi devam ederken gerekli eğitimlerin de FAA’den onaylanarak uygulamaya başlanacağını söyledi.

Boeing, üretime devam ederken teslimatları durdurduğu için Nisan ayında üretim hızını 52’den aylık 42 uçağa indirmesine rağmen, tamamlanmış ancak teslim edilemeyen uçakları depolamak için yer bulmakta zorlandı.

Şirket, Etiyopya Havayollarının MAX uçağının Mart ayında düştüğünden bu yana çok az Max uçağı satabildi ve Trump yönetiminin Çin ile olan ticaret savaşından kaynaklanan geniş çaplı siparişlerin azalması nedeniyle endişeli.

Her ne kadar Boeing Aralık ayında uçakları teslim etmeye başlanacağı bileğisini vermesine rağmen American Airlines ve Southwest Airlines kısa süre önce uçağı programlarından Mart ayının başlarına kadar planlarından çekti.

Uçaklar teslim edildikten sonra eğitimin FAA tarafından onaylanıncaya kadar geçecek sürede uçakların kullanıcılar tarafından gözden geçirilmesi mümkün olacaktır.

Boeing, teslimat uçuşları için depolanan uçakların hazırlanmasına yardımcı olmak için yakın zamanda emekli olan uçak teknisyenlerini işe alarak agresif bir şekilde uçakları teslim etmeye hazırlanıyor.

MAX uçağında yapılan iyileştirme ve değişikliklerin FAA tarafından simülatör uçuşları sonrasında uygun bulunması önemli bir adımın atıldığını ve sona yaklaşıldığını göstermektedir ve bundan sonraki adımlar FAA tarafından Uçakta uçuş kontrollerinin yapılarak onaylanması, eğitim gerekliliklerin onaylanması ve nihayetinde yolculu uçuşa müsaade edilmesi olacaktır.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.