İngiliz British Airways’in parçası olduğu Uluslararası Hava Yolu Grubu (IAG) Amerikalı havacılık şirketi Boeing’in yeni nesil geniş gövdeli yolcu uçağı projesi Boeing 777X siparişi verdi.

British Airways’ine2024 yılında emekliye ayırmayı planladığı Boeing 747 filosunun yerine geçmesi amacıyla 18’i kesin 24’ü opsiyon olmak üzere 42 adet Boeing 777-9 siparişi verildi. Liste fiyatına göre toplam sipariş bedeli 18,6 Milyar Dolar olarak açıklandı.

IAG Genel Müdürü Willie Walsh “Yeni Boeing 777-9 en yüksek yakıt verimliliğine sahip uzun menzilli yolcu uçağı ve British Airways filosuna birçok fayda sağlayabilir. Boeing 747’nin yerine geçmesi için en uygun uçak o, hem kapasitesi hem menzili ile hava yolunun mevcut planlamasına en uygun çözüm olacak. Uçak bize beklenenden daha fazla ekonomi sağlayabilir ve 747’ye göre koltuk başına yüzde 30 daha az harcadığı yakıt ile çevreye de faydalı olacaktır. O ayrıca yolcuların uçuş deneyimlerini de değiştirecektir.” dedi.

British Airways filo büyüklüğüne göre en büyük filo yenileme operasyonlarından birisini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda Boeing 787 Dreamliner ile filosunda yeni bir sayfa açan şirket filosundaki daha büyük Boeing 747 Jumbo jetleri ise yine Boeing üretimi Boeing 777-9 uçakları ile değiştirecek.

Filosundaki yaklaşık 60 adet Boeing 777 uçağı ile bu tipin en büyük kullanıcılarından olan British Airways, filosuna dahil olacak 777-9 uçakları ile daha da büyük bir kullanıcı olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.