Londra Heathrow Havalimanı’nda toplanan kalabalık, British Airways’in köklerinden bir parça olan British Overseas Airways Corporation (BOAC) renklerine boyanan Boeing 747-400 uçağının inişini izledi.

British Airways’in de parçası olduğu Uluslararası Hava Yolu Grubunun (International Airlines Group/ IAC) Dublin Havalimanı’nda bulunan hangarına 5 Şubat’ta ulaşan Boeing 747-400 tipi yolcu uçağının sahip olduğu British Airways boyaması çıkartılarak, BOAC’ın 1964-1974 yılları arasında kullandığı tasarım uçağa uygulandı.

British Airways Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Alex Cruz “British Airways’in tarihini göstermek istediğimiz bu proje birçok insanın büyük ilgisini çekti. Bu tarifsiz bir onur, yüz yıllık tarihimizi geçmişimizi geleceğe bakarak kutluyoruz. Şirket mirasımızı temsil eden diğer uçakların uçuşa başlayacağı yeni birçok anı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Dublin Havalimanı’ndan, Londra Heathrow Havalimanı’na British Airways’in 100’ün yılına atfen BA100 çağrı kodu ile uçan Boeing 747-400 tipi yolcu uçağı, ilk tarifeli seferini 19 Şubat Salı günü BOAC’ın Boeing 747 uçaklarını ilk kez tarifeli seferlerde kullandığı New York JFK Havalimanı’na gerçekleştirecek.

BOAC tasarımı Boeing 747-400 uçağının 2023 yılında emekliye ayrılmasına kadar uçakta kalacak. Bu sayede şirket bu hatırayı olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı hedefliyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.