2016 yılında yolcu miktarı yüzde 25 ile ciddi bir büyüme geçirerek 2,75 milyona ulaşan Gürcistan’da en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketi ise Türk Hava Yolları oldu.

Dört milyondan az nüfusuyla Karadeniz kıyısında yer alan eski Sovyetler Birliği ülkesi Gürcistan sahip olduğu üç uluslararası havalimanı ile 2016 yılında ciddi bir büyüme kaydederek yüzde 25 gibi önemli bir büyüme elde etti.

Son yıllarca yolcu sayısında önemli büyümeler elde ederek yıllık 2,75 milyon yolcuya ulaşan ülkede 2009 yılında sadece 750 bin hava yolu yolcusu seyahat etmişti. 2016 yılında Tiflis Havalimanı yüzde 22, Batum Havalimanı yüzde 38 büyüme kaydederken Kutaisi Havalimanı yolcu sayısında yüzde 41 gibi ciddi bir büyüme gerçekleştirdi. Kutaisi Havalimanı’nın ciddi büyüme oranında havalimanına sefer başlatan Wizz Air ciddi bir paya sahip.

Anna Aero’da yer alan habere göre Tiflis Havalimanı ülkenin en yoğun havalimanı konumunda, 2011 yılında bir milyon yolcu sınırını aşan havalimanının işletmecisi TAV Havalimanları ile birlikte büyümesini sürdürüyor. Kutaisi Havalimanıyla birlikte önemli büyüme kaydeden Batum Havalimanı ise ülkenin özellikle turistik noktalarını barındırıyor. Batum Havalimanı özellikle yaz aylarında yoğun günler geçiriyor.

Gürcistan’ın bayrak taşıyıcı hava yolu Gürcistan Hava Yolları (Georgia Airways) konma sayısı ve koltuk kapasitesinde Türk Hava Yolları’nın gerisinde kaldı. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tiflis ve Batum’a uçan Türk Hava Yolları ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da Tiflis’e sefer düzenliyor.

Toplamda 37 hava yolunun tarifeli sefer düzenlediği ülkede 2016 yılında bazı hava yolları yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

Gürcistan’ın iki önemli komşusu Türkiye ve Rusya ülke pazarının önemli oyuncuları konumunda. 2016 yılında Türkiye’den 431 bin kişi Gürcistan’a seyahat ederken 337 bin Rus Gürcistan’a hava yolu ile seyahat etti. 2016 yılında yüzde 21 büyüyen Rus yolcu pazarı Türkiye’nin ardından liderliğe çok yakın bir konumda bulunuyor.

Türk şirketi TAV Havalimanları tarafından işletilen Tiflis Havalimanı, 2017 yılında yolcu kapasitesine artırmaya devam edecek gibi görünüyor. Özellikle körfez ülkeleri hava yollarının sefere başlaması beklenen ülkenin son misafirlerinden birisi Air Arabia olmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.