Ana Sayfa Havacılık Haberleri Calin Rovinescu, Air Canada’nın CEO’luğundan emekliye ayrılıyor

Calin Rovinescu, Air Canada’nın CEO’luğundan emekliye ayrılıyor

0

Air Canada 16 Ekim Cuma günü yaptığı duyuruda, şirketin CEO’su Calin Rovinescu’nun 15 Şubat 2021’de emekliye ayrılacağını duyurdu. Air Canada’yı yaklaşık 12 yıl yöneten Rovinezcu’nun yerine, İcra Kurulu Başkan yardımcısı ve finans müdürü (CFO) Michael Rousseau atandı.

Rovinescu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Air Canada ve seçkin personelimizle otuz yılı aşkın süredir, şirketin en kritik anlarında bile saflarda olan benzersiz ve özel bir ilişkiye sahibim. Kariyerimdeki her şeyden çok, Air Canada’yı dünyanın önde gelen havayollarından biri ve Kanada için küresel bir şampiyon haline getirerek uluslararası ödülleri kazandığımız için geçtiğimiz 12 yıldaki dönüşümünden özellikle gurur duyuyorum. Havayolumuz küresel ağını yerleşik altı kıtaya hizmet verecek şekilde genişletti, binlerce iş alanı yarattı ve rekor mali sonuçlar elde ederken, bilançomuz önemli ölçüde güçlendi. Havayolumuz kalıcı değerlere sahip, kendine güvenen ve girişimci bir kültür geliştirdi. Bu, doğrudan Air Canada’daki harika personelin varlığından kaynaklanıyor.”

Rovinescu ,Kanada’nın en iyi CEO’su ödülünü 2013 ve yine 2019’da iki kez kazanan tek kişi oldu.

Yine 2018’de Rovinescu, Boston’daki Airline Passenger Experience Association (APEX) fuarında CEO ömür boyu başarı ödülü’ne layık görüldü ve APEX tarafından ödüllendirilen Amerika’dan ilk CEO oldu.

3 Ekim 2019’da eşi Elaine ile birlikte, hem Ottawa Üniversitesi hem de Montréal Üniversitesi’ndeki öğrencilere eşit olarak dağıtılacak 2 milyon dolarlık bir burs için fon kurdu. Rovinescu Bursuyla, yerleşik Kanada vatandaşlarıyla, göçmen çocuklarına her iki üniversitede de eğitim desteği sağlayacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.