Uçaklarda  virüslere bağlı enfeksiyon riskinin yüksek olduğu biliniyor ve bundan kaçınmak için ne türlü tedbirler alınabilir?

Emory Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Vicki Stover Hertzberg’in yer aldığı bir grup araştırmacının yaptığı çalışmada uçak yolculuğu sırasında yolcunun oturduğu koltuğa göre hastalık kapma riski ölçüldü.

Yapılan simülasyon ile hastalığın bulaşma şekilleri haritalandı. Hertzberg, çalışma sonucuna göre cam kenarında oturan yolcuların virüs yoluyla bulaşan hastalıkları kapma riskinin diğer yolculara göre daha az olduğu belirtiyor:

“Yolculuk sırasında kapılan mikropların solunan havadan değil, yakınımızda oturan hasta bir yolcudan ya da koltuk ve çevresindeki yüzeylerden geliyor.”

Daha önce yapılan benzer bir çalışmada da öksüren bir yolcunun iki koltuk yanında, önünde veya arkasında oturan birinin hasta olma riskinin yaklaşık yüzde 8 olduğu tespit edilmişti.

Mikropların en yoğun olduğu yerler

Hertzberg koltuk kolları, yemek sehpaları, tuvalet muslukları, kapı kolları ve benzer ortak kullanılan yerlerden alınan örneklerde yapılan incelemelerde tehlikeli mikroplara rastlanıldığını dile getirdi.

“Mikropların bu yüzeylerde saatlerce canlı kaldığını, bir gün sonra bile hayatta olan virüsler bulunduğunu biliyoruz” diyen ABD’li profesör: “Buralara dokunup sonra elimizi yüzümüze sürdüğümüzde hastalıklara davetiye çıkarmış oluruz, o yüzden sıkça ellerin yıkanması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.