Bugün 26 Nisan’da suya indirilen söz konusu gemi Çin’in ikinci uçak gemisi. İlk gemi 1998 yılında Ukrayna’dan alınmıştı.

Kore Yarımadası’nda artan gerilimin gölgesinde Çin tamamıyla yerli üretim ilk uçak gemisini bugün 26 Nisan’da denize indirdi. Ekipman ve silah sistemlerinin kurulumuyla birlikte 50 bin tonluk geminin 2020’de operasyonel hale gelmesi öngörülüyor. Gemi, Çin’in aynı zamanda ikinci uçak gemisi.

Çin’in ilk yerli yapım uçak gemisi ülkenin kuzeyinde yapılan törenle suya indirildi.

Liaoning eyaletinin Dalien kentindeki limanda yapımı tamamlanan ülkenin ikinci uçak gemisinin suya indirilmesi töreni Çin Merkez Televizyonu (CCTV) tarafından canlı yayınlandı. Törene Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanma Kuvvetleri Komutanı General Fan Çanlong da katıldı.

Üretimine 2012 yılında başlanan 001A sınıfı uçak gemisinin gövde ağırlığı 50 bin tonu buluyor.

Associated Press ajansına konuşan ABD merkezli düşünce kuruluşu olan ve küresel siyaset alanında çalışmalar yapan RAND Corporation bünyesinde görevli Michael Chase, taşıyıcının Çin’in gemi yapımında ve diğer savunma sanayiinde geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli olduğunu düşünüyor.

Chase’e göre, Sovyet tasarımlarını esas alan bu uçak gemisi, Çin’in gelecekte daha üstün askeri araçlar yapabileceğinin bir kanıtı.

Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning 1998 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Ukrayna’dan alınmış ve 2001 yılında römork gemilerle Karadeniz’den Çin’e çekilmişti.

O dönemde Rusça’da Varyag ismiyle anılan geminin Türkiye’deki boğazlardan geçişi 16 aylık beklemenin ardından ve Türkiye ile Çin arasında uzun süren müzakerelerden sonra mümkün olabilmişti.

2012 yılında Varyag’ı operasyonel bir uçak gemisine dönüştürme kararını açıklayan Çin, ilk uçak gemisini böylece takip eden üç yıl içinde kullanıma aldı.

QHA

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.