Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde gençlerle iftarda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversiteli bir gencin sorusu üzerine, “Bizim S-400 konusunda geri adım atmak gibi bir şeyimiz söz konusu değil. O iş bitti. S-400’lerin teslimi Temmuz ayından erkene çekilecek” ifadelerini kullandı. “ABD F-35’lerin simülatörlerini teslim etmedi. Er ya da geç F-35’leri teslim alacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nın Muayede Salonu’nda eğitim gören gençlerle bir araya geldi. Gençlerle birlikte iftar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  daha sonra ise onlarla soru-cevap şeklinde söyleşi gerçekleştirdi.

“S-400 SİSTEMİNİN TESLİMİ TEMMUZ AYINDAN ÖNE ÇEKİLECEK”

Dış politikamızda iki önemli problem var. Doğu Akdeniz ve S-400 konusu. Sizlerden bilgi istiyorum.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: S-400’le ilgili konuyu bitirdik. Bizim geri adım atmak gibi bir şeyimiz sözkonusu değil. Anlaşmamız Temmuz itibarıyla S-400’lerin bize teslimiydi.Bunu belki de öne çekecekler. Bir savunma sistemidir, taarruz sistemi değildir. Size taarruz varsa bunun karşısında S-400 devreye girer sizi savunmaya alır. Güçlü bir menzili vardır. Bu noktada ödeme planları itibarıyle Rusya Federasyonu bunu bize çok uygun şartlarda vermiştir. S-400’den sonra bir de S-500 sözkonusu. Yine ortak üretim sözkonusu olacak. Biz bunu yaparken Amerika diyor ki,

“BİRAZ NAZ YAPIYORLAR ER YA DA GEÇ F-35’LERİ ALACAĞIZ”

Biz sizden Patriotları Obama döneminde istedik dedim. Obama bize ‘kongre müsaade etmiyor’ dedi. Sayın Trump’a ‘Bu işin önünü kesen sayın Obama oldu’ dedik. Sen kongreden çıkartabiliyorsan biz patriotta alalım. Hem S-400’müz hem patriotumuz olsun. F-35’te ise 5 taneyi bizim generalimize ve pilotlarımıza teslim ettiler. Amerika’da şu anda onlar. Simülatörleri teslim etmediler. Aparatlar buraya gelmedikten sonra 7 milyar dolarlık oraya parça üretimimiz var. Ben biraz bize naz yapıyorlar, orta sahada top çeviriyorlar ama bu işin olmayacağı noktasında değilim, er ya da geç F-35’leri teslim alacağız, aparatları da teslim alacağız. S-400’lerde inşallah ülkemize gelecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.