Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk, Show TV, Bloomberg HT ortak yayınında S-400 hava ve füze savunma sistemlerinin satın alınması konusunda, “Biz bu işi bitirdik. Geri adım atmamız söz konusu değil” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Habertürk, Show TV ve Bloomberg HT’nin ortak yayınında Veyis Ateş ile Ece Üner’in sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın gündeminde İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik baskıları ve ABD ile gerilime neden olan S-400 hava ve füze savunma sistemleri de vardı.

“S-400 KONUSUNDA BİZ BU İŞİ BİTİRDİK GERİ ADIM ATMAYIZ”

ABD’nin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın alması konusundaki tepkisine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için aslolan birinci derecede Türkiye’nin güvenliğidir. Biz güvenlik meselesinden taviz veremeyiz. Güney sınırımızdan ülkemize yönelik gerçek bir tehdit var. Şu anda Suriye’nin elinde bu tür silahlar mevcut. Böylesi bir tehditle karşı karşıya kalan bir ülke, biz de ülkenin güvenliğimizi teminat altına almamız lazım. Biz ABD’den patriotları istedik, kongre müsaade etmiyor dediler vermediler. Çalışmamızı başlattık, Rusya olumlu bir tavır sergiledi. Faiz oranları, kredi temini, ortak üretim noktasında Rusya’nın bize karşı yaklaşımı çok çok olumluydu. Bunu da Temmuz’a çektiler. Biz bu işi bitirdik. Geri adım atmamız sözkonusu değil. Ben bunu sayın Trump’a söyledim. En sonunda bana hak verdiğini söyledi. Eğer ortak üretim, kredi noktasında fizıbıl olursa sizlerle de patriot adımını atabiliriz dedik. Savunma bakanlarımız karşılıklı olarak birbirleriyle görüşmeleri devam ettiriyorlar. Temmuz ayı S-400 noktasında çok önemli.” şeklinde konuştu.

“BU İŞİN AFFI YOK! ONLARIN UÇAĞI KALKARSA BİZİMKİLER DE KALKAR”

Yunanistan ve Bulgaristan’ın da benzer Rus silahlarına sahip olduğunu belirten Erdoğan “Yunanistan’ın S-300’leri var. Bulgaristan’da da var. Yunanistan NATO üyesi. Slovakya’da var. Türkiye olunca niye? Bunları hep onlara aktardık. Şu anda yol haritamızı belirlediğimiz gibi yürütüyoruz. Kullanılmıyor diye bir şey yok. Şurada bizim uçaklarımız Ege’ye kalktığı zaman anında Yunanistan’da uçaklar da kalkıyor. Biz kaldırınca niye kalkıyor. Bunlar turistik değil. Bu işin affı yok. Eşeği sağlam kazığa bağlayalım ondan sonra Allah’a havale edelim.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.