Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın SABAH’a konuştu. S-400’den AB ile olan ilişkilere birçok konuda önemli değerlendirme, tespit ve açıklamalarda bulunan Kalın’dan Türkiye-ABD ilişkilerine ilişkin de kritik cümleler geldi. Kalın “Sorunları çözecek siyasi sermaye var” derken S-400’ler için bir Girit formülünün söz konusu olmadığını aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 hava savunma sisteminin F-35 ve NATO sistemine bir risk teşkil edip etmediğinin incelenmesi üzerine bir mekanizma kurulması teklifini yineleyerek, “Maksimalist bir yaklaşımla gelmeyin, tam tersine oturalım, bu konuyu konuşalım. Biz tabi NATO ittifakının da bir parçası olarak burada ortaya çıkabilecek güvenlik risklerini minimize etmek için de birlikte çalışalım diyoruz. Baştan ‘ceffelkalem’, bunu hayır reddediyoruz, hiçbir şekilde bunu kabullenmiyoruz demek doğru bir yaklaşım olmaz.” dedi. S-400 konusunda Girit formülünün masada olmadığını belirten Kalın, ABD’nin YPG’ye desteği kesmesi durumunda S-400 konusunun gözden geçirileceği iddiaları hakkında, böyle bir pazarlığın söz konusu olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündemdeki gelişmelerle ilgili SABAH’ın sorularını yanıtladı. Kalın, özetle şöyle dedi: TIKLAYINIZ

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.