Efsane kaptan olarak anılan CB “Sully” Sullenberger,  ABD’nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü – ICAO (International Civil Aviation Organization) nezdinde Daimi Temsilciliğine aday gösterildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın aday gösterdiği Sullenberger’in adaylığının Senato tarafından onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sullenberger yaptığı açıklamada, “ABD’yi ICAO’da temsil etmek için Başkan Biden tarafından aday gösterilmekten onur duyuyorum. Kariyerim boyunca önceliğim olan hava taşımacılığında en üst düzey  (uçuş) emniyeti sağlamak için diğer ICAO üyeleriyle birlikte çalışmayı iple çekeceğim.” dedi.

Kazanın filmi çekilmişti

US Airways’e ait 1549 sefer sayılı A320 tipi uçak, Charlotte’a gitmek üzere LaGuardia Havalimanı’ndan kalkışından 3,5 dakika sonra kuş sürüsüne girmiş, 15-20 kilogram ağırlığındaki Kanada kazları iki motorun da durmasına neden olmuştu.

Hudson Nehri’ne acil iniş yapan 78 ton ağırlığındaki uçakta bulunan 155 kişinin tamamı kurtulmuş, pilot Chesley Sullenberger ulusal kahraman haline gelmişti.

2016’da Clint Eastwood kazanın filmini çekmiş, “Sully” adlı filmde Sullenberger’i Tom Hanks canlandırmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.