Brezilya üretici Embraer’in E195-E2 uçağının üç havacılık otoritesi tarafından sertifikalandırılması nedeniyle São José dos Campos’da bulunan tesislerde tören düzenlendi.

Embraer E195-E2 uçağının Brezilya Sivil Havacılık Kurumu (ANAC), ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) ve Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından sertifikalandırılması sonrasında açıklamada bulunan Embraer Başkanı ve Genel Müdürü Paulo Cesar de Souza e Silva “E190-E2’de olduğu gibi üç büyük havacılık otoritesiden tip sertifikamızı eş zamanlı olarak aldık. Bu bizim mühendislik ve program ekiplerimizin bir başka önemli başarısıdır. Ürettiler ve şimdi pazardaki en verimli tek koridorlu yolcu uçağı olarak sertifikalandırıldık. Ve bunu tam olarak çalışma planımıza uygun olarak gerçekleştirdik.” dedi.

Yapılan açıklamada E195-E2’nin beklenenden yüzde 1,4 daha az yakıt harcadığı duyurulurken uçağın öncül modeli E195’e göre koltuk başına yakıt maliyetinin yüzde 25,4 düştüğü bakım maliyetlerinde ise yüzde 20 azalma sağlandığı açıklandı.

Embraer E195-E2’nin Brezilyalı Azul Hava Yolları tarafından 2019’un ikinci yarısında ticari uçuşlarda kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.