KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu: Türk halkının egemeliği 50 yıldır inkar ediliyor

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ercan Havaalanı’nda ne mali ne de inşaat anlamında sağlıklı bir denetim olmadığını söyledi.

Ertuğruloğlu, Meclis’te  Ercan Havaalanı ihalesine ilişkin iddialara yönelik konuştu.

Ercan Araştırma Komitesi’nin çalışmasına işaret eden Bakan Ertuğrloğlu, “Komitede de söyleştim, ihalenin araştırılması bitmemesi gereken bir olay. İhaleyi kazanan şirket büyük bir samimiyetsizlik içinde, devleti hiçe saymış, ‘KKTC siyaseti, bürokrasisi cebimde’ diyen bir adamdan söz ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ercan Havaalanı ihalesinin her aşamasının araştırılmasını talep ettiğini anımsatan Ertuğruloğlu , bu konuda haklı olduğunun görüldüğünü, Ercan İhalesinin Araştırma Komitesi’nin çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu söyeldi.

“Görevli şirket iyi niyetli davranmadı. Açacağı dava varsaydı buyursun açsındı. Benim kişisel görüşüm, Ercan’la ilgili ihale yanlış şirkete verildi” diyen Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin çok daha başarılı şirketleri vardı” şeklinde konuştu.

Şirketin Ercan Havalanı’nın binasının her noktasını kiralayarak para kazandığını, denetimsiz inşaata başladığını ifade eden Tahsin Ertuğruloğlu, ödediğini gösterdiği paranın gerçek ödeme olmadığı görüşünü dile getirdi.

Tahsin Ertuğruloğlu, “Ödemesi gereken meblağ bu mu değil mi, emin değilim” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Mecliste tartışma konusu olan sözleşmeye işaret ederek, “Ek sözleşmenin imzalandığını ilgili bakandan şimdi öğrendim, bu kararda onayım yoktur. Karar benim katılmadığım bir toplantıda alındı ama tartışmanın Bakanlar Kurulu’na yönelik bir yıpratma kampanyasına dönüşmesine rızam yok” dedi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.