FAA, Boeing 737 MAX ve bazı 737 Yeni Nesil modelleri için, uçuş için kritik olmayan bazı sistemlerin arızalanması durumunda kargonun arka kargo bölmesinde taşınmasını yasaklayacak kısıtlamalar getirmektedir.

9 Ağustos’ta yayımlanmak üzere belirlenen hemen geçerli uçuşa elverişlilik direktifi (AD), iklimlendirme(klima) akış kontrolü çalışmıyorsa, etkilenen 737’lerin operatörlerinin alt arka kargo bölümünde ticari kargo taşımasını yasaklamaktadır. Değişiklik 19 Ağustos’tan itibaren geçerlidir.

En son 737 MAX için Nisan 2021’de ve diğer tüm varyantlar için Temmuz 2020’de güncellenen mevcut 737 ana minimum ekipman listeleri (MMEL’ler), bir “elektronik akış kontrolü” sorunuyla teslimata izin vermektedir.

Ancak Boeing, 2021’in başlarında, sorunun arka kargo bölmesinden hava sızıntısını artırabileceğini belirledi. Bölmenin otomatik yangın söndürme sistemini tetikleyen bir olay sırasında, ilave hava akışı “yetersiz Halon yangın söndürme maddesi konsantrasyonuna” yol açabilecektir. AD, bir yangın durumunda, yukarıda sunulan problemin uçağın alternatif bir havaalanına ulaşmasını riske sokabileceğini açıkladı.

FAA, koşullu kargo yasağının tek istisnasının “yanıcı ve/veya parlayıcı olmayan boş kargo taşıma ekipmanı, arka kargo için safra ağırlık ve/veya uçuş için gerekli kitlerin” olduğunu söyledi.

Etkilenen uçaklar, tüm 737 MAX varyantlarının yanı sıra 2016’dan itibaren piyasaya sürülen çoğu 737-800 ve -900ER’yi içeriyor. FAA bildiriminde, ABD kayıtlarında etkilenen 663 uçağı listelemektedir.

Aviation Week’ten Sean Broderic’in haberinde belirtildiği gibi yayınlanan Uçuşa Elverişlik Direktifinden ülkemiz havayolları da etkilenmektedir. Direktifte seri numarası bulunan B737 uçakları direktif gerekleri yerine getirilinceye kadar tüm uçuşlarında yolcu ve yük konfigürasyonu için özel uygulama yapmak zorunda kalacak uçağın sorunsuz uçabilmesi için denge balans hesaplamalarında daha hassas davranılması gerekecektir. (denge/balansın sağlanabilmesi için arka kargoda safra kullanımı gerekebilecektir)

Bu durum uçuşları kısıtlamayacak ama önlem alınarak operasyonun devamını sağlayacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu                                                                                                                Kaptan Pilot (E)                                                                                                          Kaza İnceleme Uzmanı       

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.