Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) Endonezya’nın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) güvenlik şartlarını sağlayarak Kategori 1 ülkesi olduğunu duyurdu.

FAA tarafından ilk kez 1997’de değerlendirmeye tabii tutulan Endonezya sivil havacılığı ICAO’nun o dönem ki şartlarını sağlıyordu. Ancak 2007 yılında yapılan değerlendirme sonucunda ICAO standartlarını sağlamayan sivil havacılık uygulamaları sebebiyle ülkenin notu FAA tarafından düşürülerek Kategori 2 olarak belirlenmişti.

Kategori 2’de yer alan ülkeler yetersiz sivil havacılık eğitim ve uygulama düzenlemelerine sahip, uluslararası sivil havacılık uygulamaları ile örtüşemeyen kanun, yönetmelik ve kural çerçevesinde yönetildiği biliniyor.

15 Ağustos’da FAA’dan yapılan açıklamada Endonezya’nın son yapılan denetlemede ICAO güvenlik şartlarını sağladığı ve gerekli yasal ve yönetimsel düzenlemelerin yapıldığının tespit edildiğini ve ülkenin tekrar Kategori 1’e yükseldiği açıklandı. Bu açıklama ile birlikte Endonezya bayrağı taşıyan hava yolu şirketleri Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuş düzenleyebilecek ve bu ülkedeki hava yolu şirketleri ile kod paylaşımı yapabilecek.

Havacılık güvenliği açısından Avrupa’ya uçacak hava yollarını ve bağlı bulundukları ülkeleri değerlendiren Avrupa Birliği ise Endonezya’nın mevcut durumundan henüz memnun değil. Bunun yanında kara liste politikası ile hava yollarını ayrı ayrı değerlendiren şirket bazı Endonezya merkezli hava yollarının Avrupa’ya uçuş yapmasına izin veriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.