Boeing, 20 aylık uçuştan alınma süresi boyunca, tip yeniden hizmete geri dönünceye kadar 737 MAX’ın emniyetini sağlamak için çok çalıştı. Belki de neslinin en çok incelenen modeli olan uçak, sonunda geçen Kasım ayında FAA sertifikasını aldı. Bununla birlikte, ABD hükümet organı şimdi MAX ile ilgili bir uçuşa elverişlilik direktifi (AD) önerdi. Bu bildirim, yakıt miktarı işlem birimi (FQPU) ile ilgilidir. Önerilen AD’nin yorum dönemi 17 Mayıs’ta sona ermektedir.

FAA önerisi nedir?

2 Nisan’da ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 MAX’in yakıt miktarı işlem birimi ile ilgili yeni bir uçuşa elverişlilik direktifi önerdi. Bu AD, yalnızca MAX 8 ve MAX 9 modelleriyle ilgili olduğundan, tüm MAX serisi için genel bir gereklilik değildir.

Önerilen AD’de, yakıt ikmali sırasında sağ ana deponun, otomatik yakıt kesme sisteminde bir arıza olması durumunda, yakıt ikmali panelinin otomatik yakıt kesme işleminin başarısız olduğuna dair gerekli bildirimi sağlamadığı bir raporla iletildi. Önerilen bu AD, yeni bir yakıt miktarı işlem biriminin (FQPU) tesis edilmesini ve FQPU yazılım kontrolü yapılmasını gerektirdiği belirtilmektedir.

Kısa süre önce bir çok ülkede uçuşa yeniden başlayan MAX uçakları için başka bir problem alanı ortaya çıkmış bulunmaktadır. Direktife göre konuya ilişkin ilgili kuruluşlardan 17 Mayıs tarihine kadar yorum ve önerileri beklenecek sonrasında da yapılacak işlem konusunda karar verilecektir. Tespit edilen sorun kontrol edilebilir olup kısa süre içinde çözümlenebileceği değerlendirilmektedir.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzman

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.