Romanya’daki Fransız silahlı kuvvetleri, “Kapsam alanında faaliyet gösteren [NATO] güçlerinin yararına koruyucu bir alan sağlamak” için MAMBA olarak da adlandırılan SAMP/T karadan havaya savunma sistemini konuşlandırdı. 

Fransız Genelkurmayı 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 100 havacı tarafından işletilen MAMBA orta menzilli karadan havaya sistemi, kapsama alanında faaliyet gösteren kuvvetlerin yararına koruyucu bir alan sağlayabilen gelişmiş bir silah sistemidir. Sistemin verimliliğini artırmak ve NATO’nun Entegre hava ve füze savunması (IAMD) ihtiyaçlarını karşılamak için, Romanya savunma sistemine ve NATO’ya taktik veri bağlantısı üzerinden bağlanmakta ve entegre edilmektedir.” ifadesi yer aldı.  

MAMBA sistemi, 100 hedefi birdeni takip edebilir ve aynı anda 10’unu ateş etmeye hazır 48 füze ile birlikte devreye sokabilir. Balistik füzelere karşı tasarlanmış tek Avrupa sistemidir. Kullandığı MBDA tarafından geliştirilen Aster 30 füzesi, 120 kilometreye kadar mesafedeki uçakları, 30 kilometreden de balistik füzeleri vurabiliyor.  

MAMBA sisteminin yanı sıra bir ‘3. Boyutta Savunma Yönetim Merkezi’ (CMD3D) de konuşlandırıldı. Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’na göre, iki araçtan oluşan, kara hava sistemlerine komuta ve Ordunun diğer hava varlıklarının, yani topçu, helikopter ve insansız hava araçlarının kullanımını koordine etmeye izin veriyor. 

Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini İşgal etmesinin ardından Fransa, Karadeniz kıyılarında Romanya’nın Köstence kentine 500 asker sevk ederek ‘Kartal’ misyonunu başlattı. 300 Belçikalı ve Hollandalı asker tarafından rotasyonla desteklenen bu tabur, NATO’nun gelişmiş İleri Varlık Muharebe Gruplarından birini oluşturuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.