Fransa’da Air France’ın çalışma koşullarını protesto eden pilotlarının grevine Hava Trafik Kontrolörleride dahil oldu.

Fransa’da Air France’ın çalışma koşullarını protesto eden pilotlarının grevi ikinci gününe girdi. Hava yolu pilotları sendikası, tarifeli seferlerin 13 Haziran’da yüzde 79’unun gerçekleştirildiğini duyurdu. Sendika, Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’ndan 13 Haziran’da orta mesafeli uçuşların yüzde 72’sinin, uzun mesafeli uçuşlar ile iç hat uçuşların ise yüzde 85’inin gerçekleştiğini bildirdi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidailes, geçen cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) sırasında pilotların greve gitmesini sorumsuzluk olarak nitelemişti.

Fransız pilotlar, 1998’de Fransa’nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Kupası finalleri sırasında da greve gitmiş ve sonunda isteklerini yönetime kabul ettirmişti.

Greve Hava Trafik Kontrolörleride Katıldı

Fransa’da dalga dalga büyüyerek devam eden greve hava trafik kontrolörleride katıldı.

Çalışan hakları konusunda yasal düzenlemelerin meclise gelmesi sonrasında başlayan grevlere belediyeler, rafineriler gibi bir çok tesiste iş bırakma eylemi ile başlayan çalışanların grevi ülke geneline yayıldı.

Havalimanı yer hizmetleri personeli ve pilotların ardından greve son katılanlar ise Fransız hava trafik kontrolörleri oldu.

Pilotların grevi sadece Air France’ı olumsuz etkilerken hava trafik kontrolörlerinin grevi Fransa hava sahasını kullanan tüm hava yollarını etkiledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.