Türkiye genelinde gerçekleştirilen terör eylemleri nedeniyle Şanlıurfa GAP Havalimanı’nda güvenlik tedbirleri arttırıldı.

Devlet Hava Meydanları Şanlıurfa İşletme Müdürlüğü tarafından havalimanı giriş çıkış noktalarında güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Plaka Tanıma Sistemi Kuruldu

Şanlıurfa GAP Havalimanı’na Plaka tanıma sistemi (PTS) kuruldu. Kurulan sistemle Türkiye genelinde aranan bombalı ve suça karışmış araçların bildirilen plakalara tespit edilmesi sağlanıyor. Aranan plaka plaka tanıma sistemine takılırsa havalimanında alarm veriliyor. Güvenlik görevlilerinin araca anında müdahale edilmesi sağlanıyor.

3584385

Elektronik Cihazlar Kontrol Ediliyor

GAP Havalimanı’ndaki değişiklik bununla da sınırlı kalmadı. Havalimanı yolcu giriş güvenlik kontrolü noktalarında yeni güvenlik önlemleri alındı. Türkiye Genelinde gerçekleştirilen uygulama ile yolcu diz üstü bilgisayarlara ve bazı elektronik cihazlara bomba yerleştirilmesi ihtimaline karşı pillerinin çıkarılarak kontrol edilmesi sağlanıyor.

Güvenlik Personeline Gerçek Test Yapılıyor

Havalimanındaki güvenlik personeli de gerçek testlere tabi tutuluyor. Devlet Hava Meydanları Şanlıurfa İşletme Müdürlüğü tarafından yolcu bagajlarına güvenlik personelini deneme amaçlı silah, mermi ve bomba düzeneği yerleştiriliyor. Arama noktasından geçen düzenekler güvenlik görevlileri tarafından tespit ediliyor. Düzenekleri tespit edemeyen güvenlik görevlileri açığa alınıyor. Bir kez daha kursa gönderiliyor. Yine aynı hatayı tekrar ederse iş hakkı feshediliyor.

 

Sis Sorumuna Etkin Çözüm

Havalimanının en büyük sorunlarından biri de çözüme kavuşuyor. Kurulduğu günden bu yana yüksek konumu nedeniyle kış aylarında sis nedeniyle sık sık uçuşların iptal edildiği havalimanındaki ILS kategorisi 2’ye yükseliyor. Devlet Hava Meydanları Şanlıurfa İşletme Müdürü Münir Uludağ’ın çabası sonucu takılacak olan ILS cihazıyla uçakların 650 metre olan görüş mesafesi 50 metreye düşüyor. Münir Uludağ’ın ILS Elektrik İşletme Dairesi Başkanlığıyla gerçekleştirdiği koordineli çalışmaların sonucunda geçen kış sis nedeniyle iptal olan 47 uçuşun yarısının bu kış ayında seferleri sağlanmış olacak.

Havalimanı Yeşilleniyor

8 bin 500 dönüm metre kare arazisi olan GAP Havalimanı’na her yıl DHMİ tarafından 5 bin ağaç dikiliyor. Hedefi bu yıl revize eden DHMİ, Orman Bölge Müdürlüğüyle yaptığı anlaşmanın ardından mevcut ekilen ağaç sayısını 50 bine çıkarmış olacak.

Havalimanının Suyu ŞUSKİ’ye Devir Edildi

Atatürk Barajından getirilen 27 kilometrelik su ağını DHMİ, ŞUSKİ’ye devir etti. Su şebekesinin köylerin yanından geçmesi, vatandaşların suyu yasalara aykırı şekilde kendi köylerine aktarması nedeniyle havalimanı su şebekesi ŞUSKİ’ye devir edildi. ŞUSKİ su motorlarının kapasitesini arttırarak havalimanı suyun daha etkin bir şekilde gelmesini sağladı.

Günde 6 Sefer Yapılıyor

GAP Havalimanı’na Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus ve Onur Air günde 6 sefer gerçekleştiriyor.

(Şanlıurfa)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.