Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkGizemli uçak yüzünü gösterdi!

Gizemli uçak yüzünü gösterdi!

Çin’in geliştirdiği uçaklardan birinin görüntüsü, sosyal medyada dolaşıma girdi. Fotoğrafların, kuzey Heilongjiang Eyaletindeki Harbin Aircraft Industry Group test tesisinde gerçekleştirilen bir uçuş sırasında çekildiği iddia ediliyor.

Gözlemciler tarafından J-35 olarak adlandırılan uçak hakkında çok az şey biliniyor. Uzmanların J-35 demesinin nedeni, muhtemelen Çin’in Lockheed Martin’in F-35 Müşterek Taarruz Uçağı hakkında bilgi çaldığı suçlamalarına bağlanıyor.

Görevdeki en yeni savaş uçağı Çin’in diğer beşinci nesil uçağı J-20 olduğu için, yeni jetin J-21 olarak adlandırılması da olası görünüyor.

Uçak, FC-31 ve daha yeni türevlerine yüzeysel olarak benzer görünse de, gerçekte gerçekte farklı bir uçak.

Shenyang, 2012 ve 2016’da, belirli bir askeri talep olmaksızın test etmek üzere iki FC-31 üretti ve Pekin, yıllarca jeti ne için kullanacağından emin değildi.

Birçok nedenden dolayı FC-31, J-20’den ziyade uçak gemisi uçuş operasyonları için daha uygundu. Ancak henüz, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, her iki uçağı da olduğundan, böyle bir jeti iyi bir şekilde kullanmanın bir yolunu bulamadı. Halihazırda uçak gemisinden kalkmaya uygun olan J-15’ler kullanılıyor.

Bununla birlikte, elektromanyetik uçak mancınıklarına sahip çok daha büyük bir piste sahip olması beklenen Type 003 uçak gemisi, uçakları uçuş güvertesinden çok daha hızlı bir şekilde fırlatabilecek ve öncekilerde daha ağır ve daha yavaş uçakları iniş-kalkış yapmasına olanak sağlayacak.

Temmuz 2020’de, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu’nun (AVIC) araştırma ve geliştirme kolu olan Çin Havacılık Kurumu, Shenyang ile birlikte deniz kullanımı için “yeni bir uçak tipini” test etmeye başlamayı planladığını bildirdi.

Birkaç ay sonra, kuyruğunda AVIC logosunu taşıyan yeni bir FC-31’in bir fotoğrafı ortaya çıktı ve bu, gözlemcilerin ikisinin birbiriyle ilişkili olduğuna dair iddialarına neden oldu.

Bununla birlikte, FC-31’de, uçakların uçak gemilerine güvenli bir şekilde inmek için kullandığı bir kuyruk kancası yoktu. Bu da en azından jetin o sırada bir gemiden uçma kabiliyetini test etmediği anlamına geliyordu.

Bu haftanın başlarında J-20’nin iki kişilik bir versiyonu gibi görünen bir uçağın fotoğrafları, bu hafta başında ortaya çıktı. Uzmanlar emin olmasa da, fotoğrafların gerçek olması halinde uçak, bir beşinci nesil avcı uçağının ilk iki koltuklu versiyonu olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...