Kozmik radyasyonunun uçuş ekiplerin için ne kadar tehlikeli olduğu biliniyor ama şirketlerin bu konuda yeteri kadar önlem alıp almadığı tartışma konusu.

Güney Kore’nin en büyük hava taşıyıcısı Korean Air’in, uçak mürettebatı için kozmik radyasyonu azaltma sözü verdiği bildirildi. Hareket, havayolunun uçuş ekibinin birkaç üyesinin lösemiye yakalanmasından sonra geldi.

Korean Air yönetimi ile pilotlar sendikası kozmik radyasyon ve neden olduğu sorunlar hakkında görüşmelerde bulundu.

İşçi sendikaları ile kozmik radyasyona maruz kalmanın tehlikeleri hakkında görüşmelerinin ardından Korean Air, mürettebat üyelerinin radyasyon maruziyetini otomatik olarak hesaplayacak ve kozmik radyasyon maruz bıraktığı etkileri azaltmak için uçuş programlarını buna göre değiştirecek yeni bir program başlatacağını açıkladı.

Kozmik radyasyon nedir?

Kozmik radyasyon, radyasyonun doğal formlarından biri olup, ya uzak evrendeki süpernovaların (Enerjisi biten Büyük Yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen ad)  patlaması ya da güneş tarafından üretilir.

Hava yolculuğu sırasında yolcuların veya uçuş ekibinin maruz kaldığı kozmik radyasyon miktarı, uçuşun enlem ve yüksekliğine, uçuşun zamanlamasına ve güneş aktivitesinden kaynaklanan güneş radyasyonu miktarına bağlı olarak değişebilir. Korean Air’e göre, kısa ve uzun mesafeli uçuşlar sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon miktarının sırasıyla saatte 0.001 – 0.003 mSv ve 0.004 – 0.005 mSv civarında olduğu biliniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.