20 Haziran’da, New York’tan Togo’daki Lomé Havalimanı’na inen ET-AOR tescilli Etiyopya Havayollarına ait B787-9 Dreamliner’a yıldırım çarptı. Yolcuları inen uçakta sadece yerdeki bir teknisyen hafif yaralandı.

 Togo’dakiVudu rahipleri, düşen yıldırımın kötü bir alâmet olduğundan korktukları için, olayın tekrarlanmaması için  bir tören yapılmasını talep ettiler. Togo basınına göre şimşek, ateş ve adaletle bağlantılı yerel bir vudu tanrısı olan Hevioso’yu yatıştırmak gerekiyordu.

Togo Ulusal Sivil Havacılık Ajansı Genel Müdürü ve havalimanının yöneticisi Albay Dokissime Gnama Latta, “Vudu rahiplerinin gelenekleri var, bize böyle durumlarda gelip şeytan çıkarmak için küçük bir tören yapmanız gerektiğini söylediler. “dedi

Havalimanı müdürü, böyle bir kötü bir daha yaşanmasın diyen rahiplere uçak etrafında  kötü ruhları kovma ayini yapmalarına izin verdi.

Etiyopya Havayolları, bu ayini kendilerinin de istediği yönündeki iddialarını yalanladı ve B787 Dremaliner, yapılan hasar kontrolünün ardından bir gün sonra Addis Ababa’ya hareket etti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.