Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHavalimanı yöneticileri yarının havalimanlarına hazır mı?

Havalimanı yöneticileri yarının havalimanlarına hazır mı?

2024 yılında  havalimanları, havayolları ve taşınan yolcu sayısın 2019 trafik rakamlarına dönecek tahminleri yapılıyor. Bu seviyelere dönmenin ve aşmanın zorluklarından biri de yetkin bir iş gücüyle geri dönme kapasitemi. Pandemi, ticari havacılık tarihinde karşılaşmadığımız ve beklemediğimiz bir aksamaya neden oldu. Sonuç olarak, kendilerini ve ailelerini geçindirmek için başka yollara bakmak zorunda kalan, çapraz fonksiyonel uzmanlığa sahip son derece deneyimli yöneticilerin ve eğitimli personelin göçü yaşandı. Birçoğu yeni işlerinde kalmayı seçti, bu nedenle havacılık kendisini doldurması zor bir boşlukla karşı karşıya buldu. Şimdi asıl soru şu; buradan nereye gideceğiz; sektörü bundan 10 yıl sonra, 20 yıl sonra nerede görüyoruz? 2050 yılına kadar iddialı sürdürülebilirlik ve çevre hedeflerimize ulaşabilecek miyiz?

VUCA dünyasındaki havalimanları

Havacılık işi en hafif tabirle karmaşık. Havayolları, talebe ve ekonomik koşullara bağlı olarak kabin düzenini daha premium ekonomi koltuklarına uyacak şekilde yeniden yapılandırmak gibi, nereye uçacaklarını seçme veya uçak düzenini değiştirme olanağına sahiptir. Havalimanları ise sermaye yoğun altyapıdaki değişiklikleri hızlandırma konusunda sınırlı bir kapasiteye sahiptir.

Değişkenlik, belirsizlik, karmaşıklık ve belirsizlik (VUCA), havaalanı liderleri için oyunun adıdır ve doğal afetler, iş gereksinimleri veya daha yeni teknolojilerin getirdiği zorluklar karşısında havalimanlarına rehberlik etmeyi öğrenmeleri gerekir. Yarının havalimanları, verimliliğe ve daha fazla müşteri deneyimine odaklanan teknolojileri ve yenilikleri kullanan kentsel mobilite merkezleri olacak. Havalimanları, uçakların varış ve kalkış noktası olmaktan çıkıp hızla değişiyor. Avrupa’nın pek çok havalimanında tren istasyonları ve helikopter pistleri bulunuyor ve 2024’te Paris Olimpiyatları’nda ilk yolcuların drone kullanmasını bekliyoruz.

Değişkenlik, liderlerin yalnızca havaalanına liderlik etmekle kalmayıp aynı zamanda değişimi yönetime ve personele iletmek için değişen ve gelişen bir ortama uyum sağlamasını gerektirir. Karar verme, belirsizlikle ve belki de gelişen bir durumda tam bir görünürlük eksikliğiyle uğraşırken işe yarar. Bir havaalanında, kolluk kuvvetlerinden gümrüksüz satış veya otopark gibi imtiyaz sahiplerine kadar, neredeyse mini bir şehri yansıtan ve gerçekte daha karmaşık olabilen bir ekosistemi yönetmenin zorluklarını artıran çok sayıda paydaş vardır. Birden fazla yol açık göründüğünde, açık fikirli, zor kararlar gerekir. Liderin gelecek için bir stratejisi ve vizyonu yoksa belirsizlik felaket anlamına gelebilir.

Liderlik ve yedekleme planlaması

VUCA, mevcut ve gelecek nesil havalimanı liderlerinin her türlü olasılığa hazırlıklı olması gerektiğini açıkça göstermektedir. 100’den fazla ülkede 400’den fazla havalimanı AMPAP programına olan güvenlerini tazeledi ve üst düzey yöneticilerini eğitti.

ACI’nın küresel yolcu trafiğine ilişkin orta vadeli tahmini, üç yıl içinde, yani 2027’de, havalimanlarının 2019’a göre %30 daha fazla yolcu ağırlayacağını gösteriyor. Uzun vadeli küresel yolcu trafiği tahmini, 20 yıldan daha kısa bir sürede havalimanlarının 2019’a göre %30 daha fazla yolcu ağırlayacağını öngörüyor. trafiğin iki katı kadar, yani 9,7 milyardan 19,5 milyara çıkacak ve bundan sonraki on yılda, yani 2052 yılına kadar, her yıl beş milyar insan daha uçacak (2050’lerde 25 milyar yolcu).

AMPAP, çeşitli zorlukları ele alıyor ve katılımcılara, sektördeki zorlukların üstesinden gelmek için bireysel olarak ve ekip halinde çalışacakları yollar sunuyor. İşlenen diğer konular arasında sürdürülebilirlik, master planlama, ekonomi, finans, emniyet, güvenlik ve operasyonlar yer almaktadır.

AMPAP

ACI World’ün eski Genel Müdürü ve AMPAP’ın uzun süredir destekçisi olan Angela Gittens, AMPAP’ın program elçisidir. ICAO Genel Sekreteri Sayın Juan Carlos Salazar ve ACI Dünya Genel Direktörü Luis Felipe de Oliveira tarafından övgüye layık bulundu.

AMPAP programı, yöneticilerin düzenli tam zamanlı sorumluluklarını yerine getirmelerine olanak tanıyacak şekilde esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Program bir yıl içerisinde tamamlanabilse de; altı zorunlu dersin (dört zorunlu ve iki seçmeli) tamamlanması için üç yıl süre tanıyacak şekilde program çakışmaları dikkate alınır. Kısaca AMPAP programı şu şekilde yapılandırılmıştır:

Zorunlu dersler

İlk zorunlu yerinde kursa ‘Küresel Hava Hareketlilik Sistemleri’ adı verilir ve bir sınıfta alınması gerekir. Dünyanın her yerinde konumlar sunulmaktadır. 2023 yılında geçiş kursu Cincinnati, İstanbul, Lizbon, Riyad ve Yeni Delhi’de sunuldu. Bu yıl bugüne kadar kursu Kuala Lumpur ve Miami’de verdik ve katılımcıların kendi üslerinden minimum yer değiştirmeyle katılabilmeleri için İstanbul, Montreal, Nairobi, Abu Dabi, Lagos, Riyad ve Accra’da ek oturumlar düzenlenecek. Hava tarafı ziyaretleri, sahadaki kurs deneyiminin önemli bir pratik bölümünü içerir.

Diğer üç zorunlu ders herhangi bir sırayla alınabilir ve dört haftalık modüller halinde sunulur.

AMPAP ağ geçidi kursu katılımcıları İGA İstanbul Havalimanı’nda

Her hafta, canlı bir eğitmenle dört saatlik sanal etkileşim gerektirir. Biri Salı, diğeri Perşembe günü olmak üzere her biri iki saatlik iki oturum vardır. Bireysel çalışma materyali de sağlanmaktadır. Bireysel ve grup ödevleri vardır ve ekipler, nihai değerlendirmeleri için gerçek hayat senaryoları üzerinde çalışırlar. Bu üç zorunlu sanal ve bireysel çalışma kursu, bir havaalanını yönetmek için gereken ana disiplinleri kapsar:

  • Havaalanı Ekonomisi ve Ticari Yönetimi
  • Havaalanı İş Planlaması ve Sürdürülebilirlik
  • Havaalanı Operasyonları, Emniyet ve Güvenlik

Birçoğu AMPAP mezunu olan ve IAP renklerini gururla taşıyan bir grup kıdemli danışman aracılığıyla, kurs müfredatı sürekli değişen havacılık endüstrisine ayak uydurmak için düzenli olarak güncellenmektedir.

Seçmeliler

Programa kabul edilen yöneticilerin farklı alanlarda farklı uzmanlık düzeylerine sahip olduğunun bilincindeyiz. Bazıları mesleki kursları tamamlamış veya devam ediyor olabilir. Bu nedenle seçmeli derslerin seçimi, bireyin tercihi veya gereksinimleri doğrultusunda bir düzeyde özelleştirmeye olanak tanır. Birkaç ortak ACI-ICAO dersi kabul edilirken, yönetici düzeyindeki programlar iki seçmeli ders olarak kabul edilmektedir:

  • ACI-ICAO Havaalanı Sertifikasyonu
  • ACI-ICAO Ek 14’ün Uygulanması: Gelişmiş Havaalanı Tasarımı ve Operasyonları
  • ACI-ICAO Havaalanı Güvenliği Yönetimi
  • ACI-ICAO Havaalanı Kullanıcı Ücretleri

Bunlara ek olarak:

  • ACI-JMSB* Havaalanı Yönetici Liderlik Programı – AELP (2 seçmeli ders olarak kabul edilir)
  • ICAO-JMSB* Havacılık Güvenliği Yönetimi Programı – AVSEC (2 seçmeli ders olarak tanınır)

*JMSB, Concordia Üniversitesi’nin John Molson İşletme Okulu’dur; AMPAP aynı zamanda ABD AAE’yi (Havaalanı Akredite Yöneticileri) de tanır.

AMPAP programına katılma

AMPAP programına başlamadan önce doldurulması ve kabul edilmesi gereken basit bir başvuru vardır. Temel gereksinim, en az bir yıllık havaalanı yönetimi deneyiminin yanı sıra bu havaalanının ACI’nın iyi durumda bir üyesi olmasıdır. ACI’nın Dünya İş Ortakları da programa kabul edilebilir. Kabul edilen katılımcıların programı tamamlamak için üç yılı vardır.

Öncü Uluslararası Havaalanı Yöneticileri (IAP)

Sektörü pandemiden kurtaran ve sektörü geleceğe yönlendiren uluslararası havaalanı yöneticilerinden oluşan, giderek büyüyen bir mezunlar ağı var. Aslında geleceği şekillendiriyorlar. Ayrıca, dünyanın dört bir yanından pek çok kadının kariyerlerinde başarılı olması ve havalimanlarında İcra Kurulu Başkanı olmaları gerçeğinden de aynı derecede gurur duyuyoruz.

Bunlardan en önemlisi, Cincinnati/Kuzey Kentucky Uluslararası Havalimanı’nın (CVG) CEO’su Bayan Candace McGraw, 2024 ve 2025 yılları için iki yıllık bir dönem için Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Dünya’nın ilk kadın Başkanıdır. havacılık endüstrisinin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, çeşitlilik, eşitlik ve katılım (DEI), liderlik ve iş gücü gelişimi ile ilgili konuları savunuyor.

AMPAP fakültesi

AMPAP öğretim üyeleri iki temel kritere göre dikkatlice seçilir: birincisi ve en önemlisi konu uzmanlığı ve ikinci olarak bilgiyi yayma kapasitesi. Katılımcıların kendileri de kendi alanlarında uzman olduğundan, görev basit öğretimin ötesine geçer; dolayısıyla atanan eğitmen, gerçek zamanlı deneyimler paylaşıldığında grup tartışmalarını da kolaylaştırır. 2023’te fakülte, havalimanlarında Başkan Yardımcısı veya COO olan birkaç IAP’nin yanı sıra Birleşik Krallık’taki Cranfield gibi havacılık üniversitelerinden profesörleri de içeriyordu.

AMPAP hakkında daha fazla bilgi için lütfen Havaalanı Yönetimi Profesyonel Akreditasyon Programı | ACI World veya buradan e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin . Program güncellemelerini almak için  AMPAP LinkedIn sayfasına , Facebook , Twitter  (X) ve Instagram’a katılın. 


Katkıda bulunan hakkında

Gurjit Gill, ICAO TRAINAIR PLUS Kurumsal Eğitim Ortağı olan ACI World’de AMPAP programının Direktörüdür. 2007 yılından bu yana uluslararası havacılık eğitimleriyle ilgilenmektedir ve ilk olarak IATA’da (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) küresel eğitim ortaklığı ağını yönetmektedir ve 2023 yılından bu yana ACI’da (Airports Council International) AMPAP programını yönetmektedir. (ICAO)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...