Finlandiya-Helsinki Havalimanı’nda Covid-19 tanısı için köpekler kullanılmaya başlandı. Köpekler koklayarak 10 saniye içinde enfekte, sağlıklı ayrımı yapabiliyorlar.

Koronavirüsü tespit etmek için eğitilen köpekler, hassas burunlarının virüsün potansiyel taşıyıcılarını belirleme sürecini hızlandırabileceği umuduyla bu hafta Helsinki Havalimanı’nda bir pilot projede çalışmaya başladı.

Finlandiya’nın Finavia tarafından işletilen Helsinki-Vantaa havalimanının müdürü Ulla Lettijeff, “Standart test prosedürlerinin yanı sıra havaalanında bulunan Covid-19′u koklamak için eğitilmiş köpeklerin projeye pilotluk yapan ilk havalimanlarından biri olduğunu, bildiğimiz kadarıyla başka hiçbir havalimanı, Covid-19′a karşı bu kadar büyük ölçekte köpek kokusu algılamayı kullanmaya kalkışmadı. Vantaa şehrinin girişiminden memnunuz. Bu Covid-19 yenerek yolunda ileriye ilave bir adım olabilir.” dedi.

Köpeklerin virüsü neredeyse yüzde yüz doğrulukla koklayabildiklerini ve hatta herhangi bir belirti ortaya çıkmadan virüsü bile tespit edebildiklerini bulan birkaç çalışma yapılmıştır. Mayıs ayında Helsinki Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ndeki bir araştırma grubu tarafından gerçekleştirilen çalışmada, eğitimli koku algılama köpeklerinin “moleküler tekniklere dayanan mevcut Covid-19 testlerinden bile daha iyi performans gösterdikleri yönündeki ön testlerin başarıyla sonuçlandığı tespit edildi.

Temmuz ayında ise  Almanya-Hannover Veteriner Hekimliği Üniversitesi, Hannover Tıp Fakültesi ve Alman Ordusu, uygun şekilde eğitildikleri takdirde köpeklerin SARS-CoV-2 gibi virüslere yüzde doksan dört oranında başarı oranına sahip olduğu açıklamıştı.

Deneme programında kullanılan köpekler, havaalanında test edilen hiç kimseyle doğrudan temasa geçmiyor ve testler isteğe bağlı. Finavia, teste giren herkesin derisini bir test mendili ile silip bir bardağa bırakacağını ve daha sonra köpeğe verileceğini belirterek, “bu aynı zamanda köpek bakıcısını da enfeksiyonlardan korur” dedi.

Tüm testler isimsiz olarak kaydedilecek ve test sonucu olumluysa, yolculara veya havalimanı personeline sonucun doğru olduğundan emin olmak için düzenli bir koronavirüs testi yaptırmaları da tavsiye edilecek.

Helsinki Havaalanı  projesinde görevlendirilen Covid-19 köpekleri, Helsinki Üniversitesi veterinerlik fakültesinde profesör olan Anna Hielm-Bjorkman ile birlikte koku algılama konusunda uzmanlaşmış Wise Nose adlı bir kuruluş tarafından eğitild .

CNBC’ye konuşan bir yetkili, denemenin kontrollü bir laboratuvar ortamı yerine gerçek bir çalışma ortamında köpeklerin koku algılama ile nasıl performans gösterdiğini ve bununla nasıl başa çıktığını görmek için tasarlandığını ve köpeklerin algılama performanslarının da nasıl uyum gösterdiğini görmek için çalışılacağını söyledi. PCR testi yerine bu deneme bşarılı olurda başla ortamlarda da uygulmaya geçilecek.

CNBC’nin yorumuna göre, “Koronavirüsü test etmek için, onlar (köpekler) gerçekten sahip olabileceğimiz en iyi şey” dedi. Köpeklerin üstün becerilerinin zaten patlayıcıları, uyuşturucuları ve kayıp insanları tespit etmek için kullanıldığına dikkat çekilen yorumda, “Eğitmek ve yaptırmak çok ucuz, testi yapmak tam olarak bir dakika sürüyor ve çok rahatsız edici değil” denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.