Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde iş dünyasına seslendi.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci günü birbirinden değerli katılımcılarla başladı. Zirve’de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşma yaptı. Ülke hedefi haline gelen 2023’te amaçlarına ulaşmak istedikleri projeler hakkında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlı Ahmet Arslan, bugün Türkiye’de 76 ilin bölünmüş yollar ile birbirine bağlandığını belirtti. Bu doğrultuda demiryolları ağlarının da arttığını ifade eden Arslan, “Elektrikli demiryolları ağımızı 2 kat artırdık. Bütün demiryollarının elektrikli ve sinyalli olması gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“Her ilimize havaalanı”

Türkiye’de havaalanı sayısının 25’ten 55’e yükseldiğini söyleyen Bakan Arslan, havayolu ulaşımı ile 180 milyon yolcuya hizmet ettiklerini belirtti. Arslan ,ayrıca her ilimize küçük ölçekli de olsa havaalanı yapılacağının müjdesini verdi. İstanbul’da yapımı devam eden 200 milyon yolcu kapasiteli havaalanına değinen sektörde giderek söz sahibi olduklarını vurguladı. İngiltere ve Amerika’nın Türkiye’nin de içinde olduğu bazı ülkelere uyguladığı uçaklardaki elektronik eşya yasağını eleştiren Ahmet Arslan, “ İstanbul’dan uçan biri tehlikeli, Frankfurt’tan uçan tehlikeli değil mi” ifadesini kullandı.

Ekonomi Zirvesi’nde davetlilere seslenen Ahmet Arslan, ekonomi ile ulaşımın iç içe olduğunu ifade ederek, “Elbette ki ekonomi önemli, elbette ki ekonomistlerin değerlendirmeleri çok önemli. Ama biliyoruz ki ekonominin ticaretin ve bunun ana argümanları olan endüstrinin, sanayinin olmazsa olmazı ulaştırma ve haberleşme alanında yapacağınız yatırımlardır” dedi

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın ulaşım açısından öneminden söz eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şöyle konuştu:

“Ulaşabilen ve erişebilen bir Türkiye hedefi çerçevesinde hareket ediyoruz. Erişebilen ulaşabilen bir Türkiye ile birlikte ekonomiye ticarete, ülkenin kalkınmasına hatta coğrafyanın kalkınmasına elbette ki kıtalararası bir köprü görevi görüyoruz. Köprü konumumuzla birlikte dünyaya nasıl katkı sağlıyoruz, biraz bundan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 40 yılıdır bir ulaştırmacıyım. İşin başlangıç aşamasından itibaren kademe kademe bir çok görev aldım. Adeta büyük bir legonun tüm parçalarıyla uğraştık. Parçaları daha iyi bir konuma getirme görevi verilmişti bize. Ancak son 15 yıldır legonun parçalarından ziyade, büyük lego ne olmalı, bunu hangi parçalar tamamlamalı, bu parçalar birbiriyle nasıl uyumlu olmalı diye düşünüyoruz. Ülkenin ticaretini, endüstrisini, sanayisini daha da ileriye taşıyalım böylece de ekonomiye bir lokomotif olalım diye çalışıyoruz.”

Ulaştırma ve haberleşme alanındaki hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ahmet Arslan, “Türkiye 3 ile 4 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 1.5 milyar insana erişebilen bir coğrafya. Bu 1,5 milyar insanın yaşadığı ülkelerdeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 31 trilyon dolar. İşte bizim hedef pazarımız da aslında burası. Bu 31 trilyon dolarlık pazardan ulaştırma alanından haberleşme alanından da hangi projeleri yapalım ki daha fazla pay alalım? Tabii bunu yaparken üç şeyi çok önemsiyoruz. Şehirdeki insanın hayatını kolaylaştırmak, insanların erişimini kolaylaştırmak, şehirlerin ticaretine ekonomisine lokomotif olmak. Ancak her bir şehrin de 81 ilimizin de Türkiye’deki legonun birer parçası olduğunu unutmadan, hepsi arasındaki entegrasyonu sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Sadece Türkiye pazarını düşünmemek gerektiğini aktaran Ahmet Arslan, bunun ülkeyi ileriye götürmekten ziyade geriye götüreceğini kaydetti. Arslan, “81 ili düşündük, Türkiye’yi düşündük, 80 milyonu düşündük ama biliyoruz ki küreselleşen dünyada hele ticareti ve haberleşmeyi düşündüğünüzde sınırların kalktığı bir ortamda. Sadece Türkiye pazarını hedeflemek, aslında ileriye gitmekten ziyade geriye de gidebileceği anlamı çıkaracağı için az önce söylediğim, 1.5 milyarlık pazarının ulaştırma koridorlarının entegre edildiği Türkiye’deki ulaştırma koridorlarını planlamak. Dolayısıyla üç aşamalı: Yerlinin faydasına, ülkenin faydasına ve coğrafyanın faydasına projeler yapmak” diye konuştu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ulaştırma sektöründeki gelişme ve projeler için üniversite hocalarından ve sektördeki ilgililerden destek aldıklarını da kaydetti. Demiryolları hakkındaki son gelişmelere de değinen Ahmet Arslan, Antalya’ya hızlı tren projesinin devam ettiğini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.